دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی رشته تخصصی اقتصاد خرد و کلاندانلود رایگان سوالات عمومی استخدامی اقتصاد خرد و کلان


دانلود رایگان:


اقتصاد و حسابداری 
درباره اقتصاد خرد و کلان و آشنایی با این درسعلوم اقتصادی
تفاوت بین اقتصاد خرد و کلان

Asemooni.com  
the-difference-between-microeconomics-and-macroeconomics

 

 

علم اقتصاد به دو بخش اقتصاد خرد و اقتصاد کلان تقسیم می‌شود .اقتصاد کلان به مطالعه رفتار اقتصاد به عنوان یک صنعت کامل می‌پردازد و فقط در شرکت‌های خاص مورد برسی قرار نمی دهد .این نگاه به پدیده‌های اقتصادی گسترده ای مانند تولید ناخالص ملی، تورم، بیکاری، و سطوح قیمت‌ها می‌پردازد. اقتصاد خرد نگاهی متمرکز در تئوری‌های اساسی عرضه و تقاضا دارد این که چه مقدار از چیزی را برای تولید و چه مقدار را برای هزینه در نظر بگیریم را مورد بررسی قرار میدهد.

در حالی که این دو شاخه اقتصاد به نظر می‌رسد از هم متفاوت باشند اما کاملا به هم وابسته و مکمل یکدیگرند و بسیاری از مسایل اقتصادی تداخلی از این دو مطالعه هستند .به عنوان مثال با افزایش نرخ تورم قیمت مواد اولیه افزایش می یابد و این به نوبهٔ خود در قیمت نهایی کالاها تاثیر گذار است.

 

اقتصاد خرد

اقتصاد خرد به بررسی رفتار اقتصادی انسان‌ها و بنگاههای اقتصادی و نحوه توزیع تولیدات و درآمد در بین آنها می‌پردازد. اقتصاد خرد به اشخاص به عنوان کارگران و تولید کنندگان سرمایه، و همچنین مصرف کنندگان نهایی نگاه میکند. به صورت مشابهی به شرکت های اقتصادی به عنوان مصرف کننده گان سرمایه و کار، و تولید کنندگان محصول نگاه میکند. اقتصاد خرد درصدد است تا پیامد رفتار عقلایی در انسان‌ها را شناسایی کند. با توجه به محدودیت منابع (مثلاً نیروی کار، سرمایه، زمین، توانایی مدیریت و…) انسان‌ها و بنگاههای اقتصادی مایلند که بیشترین استفاده را از منابع موجود ببرند. توابع عرضه، تقاضا، تولید، هزینه، بازارها، تعادل عمومی و اقتصاد رفاه در این بخش جای می‌گیرند.

 

یکی از اهداف اقتصاد خرد بررسی بازار و برقرار کردن یک رابطهٔ نسبی پولی بین کالاها و خدمات است. همچنین به بررسی موارد شکست بازار (مواردی که بازار قادر به تولید نتیجهٔ مطلوب و در خور نبوده اند) می‌پردازد. تئوری هایی را برای داشتن یک بازار رقابتی شرح می‌دهد.

در نظریه عرضه و تقاضا معمولاً فرض بر این قرار داده می‌شود که فضا کاملا رقابتی است. این بدین معناست که خریداران و فروشندگان بسیاری در بازار وجود دارند و هیچ کدام از آنها نمی توانند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارند. درمعالات زندگی واقعی این فرض با مشکل مواجه است زیرا بسیاری از خریداران و فروشندگان این توانایی را دارند که بر قیمت‌ها تاثیرگذار باشند. در خصوص نظریهٔ عرضه و تقاضا در اغلب موارد تجزیه و تحلیل پیچیده ای نیاز است تا بتوان یک مدل عرضه و تقاضا ارائه داد.

زمینه‌های مهم در علم اقتصاد خرد: شامل برقراری تعادل عمومی، انتخاب تحت عدم اطمینان, تئوری بازیها و در نظر گرفتن کشش عرضه و تقاضا درون سیستم بازار است.

 

اقتصاد کلان

اقتصاد کلان به بررسی مسایل اقتصادی در سطح کلان ملی یک کشور می‌پردازد. حیطه بررسی اقتصاد جهانی را اقتصاد بین‌الملل به عهده دارد. مسایلی از قبیل ثبات اقتصادی، توازن تراز بازرگانی خارجی، رشد اقتصادی، اشتغال، تورم، مخارج و درآمدهای دولت، رکود اقتصادی، بحران اقتصادی، بیکاری، و اقتصاد توسعه در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. منبع:نظریه ها وسیاست ها در اقتصاد کلان- دکتر طهماسب محتشم دولتشاهی فقر و تبعیض به دلیل بررسی در سطح خانوار از مباحث اقتصاد خرد میباشد.

بر خلاف اقتصاد خرد رفتارهای فردی شکل دهنده اقتصاد کلان نیست هر چند که از جمع رفتارهای فردی شکل گرفته‌است. کینز پدر علم اقتصاد نوین نمونه بارزی را از آثار رفتار واحدی را در عرصه کلان و خرد ارایه داده‌است که به تناقض پس‌انداز مشهور است. اگر افراد به صورت انفرادی پس انداز کنند در سالهای بعد دارای امکانات و قدرت مالی بیشتری خواهند بود و خواهند توانست که از سرمایه جمع شده خود استفاده کنند ولی اگر تمامی افراد جامعه هم‌زمان پس‌انداز خود را افزایش دهند و بخش بیشتری از درآمد خود را پس انداز نمایند مصرف کل اقتصاد پایین می‌آید و این امر موجب کاهش تولید نیز خواهد شد که این امر به کاهش درآمد افراد در آینده منجر می‌شود. از اینرو افزایش پس انداز برای اشخاص مفید می‌تواند باشد ولی برای جامعه به صورت کلی تأثیرات متفاوتی نسبت به تأثیرات فردی آن دارد.

 

نمونه دیگر: اگر شرکتی یک یا چند تن از پرسنل خود را با ماشین‌آلات جایگزین نماید بی شک سود خواهد کرد و به نفع آن شرکت خواهد بود ولی اگر تمامی شرکتها به یکباره به این کار مبادرت ورزند بیکاری افزایش می‌یابد و موجب کاهش درآمد ملی و در نتیجه کاهش تقاضا برای تولیدات شرکتها شده و سود شرکتها را کاهش می‌دهد. از اینرو تأثیرات سطح کلان می‌تواند با تأثیرات در سطح خرد متضاد باشد..


اقتصاد خرد (به انگلیسی: Microeconomics) شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به مطالعه منحصر به فرد اقتصاد، تجزیه و تحلیل بازار، رفتار مصرف‌کنندگان و خانوارها و بنگاه‌ها می‌پردازد و اساس آن مدل‌های ریاضی است. اقتصاد خرد چگونگی رفتار انسان‌ها و انتخاب‌هایشان را در سطح واحدهای خرد یا کوچک اقتصادی مانند یک فرد، یک بنگاه، یک صنعت یا بازار یک کالای خاص بررسی می‌کند و به چگونگی تعامل بین خریداران و مصرف‌کنندگان و عوامل مؤثر در انتخاب خریداران می‌پردازد. اقتصاد خرد به‌خصوص به الگوی عرضه و تقاضا برای کالاها و خدمات و همچنین تعیین قیمت خروجی در بازارهای خاص توجه دارد و معمولاً در بازارهایی که در آن کالاها در حال خرید و فروش هستند کاربرد دارد.

محتویات  [نهفتن] 
۱ تفاوت بین اقتصاد خرد و کلان
۲ تعاریف اولیه
۳ اهداف اقتصاد خرد
۴ زمینه‌های مهم در علم اقتصاد خرد
۵ قانون تقاضا و عرضه
۶ پانویس
۷ منابع
۸ جستارهای وابسته
تفاوت بین اقتصاد خرد و کلان[ویرایش]
اقتصاد خرد یا اقتصاد میکرو راجع به رفتارهای گروه های انفرادی است، حال آنکه اقتصاد کلان یا ماکرو، رفتارهای اقتصادی در سطح کلی را مورد بررسی قرار می دهد. اقتصاد خرد، مباحثی چون رفتار مصرف کننده، رفتار تولید کننده و چگونگی تعیین قیمت در بازارهای مختلف را دربر می گیرد. حال آنکه اقتصاد کلان، تغییرات متغیرهای اقتصادی از قبیل درآمد ملی، سطح اشتغال و سطح عمومی قیمت ها را مورد مطالعه و تحلیل قرار می دهد.[۱]

تعاریف اولیه[ویرایش]
کالای مکمل و کالای جانشین: کالاهای مکمل کالاهایی هستند که به موازات یکدیگر مورد تقاضا واقع می شوند، مثل اتومبیل و لاستیک اتومبیل. کالاهای جانشین به آن دسته از کالاها اطلاق می شود که بتوانند جانشین یکدیگر شوند مثل فندک به جای کبریت.[۲]
کالای مادی و کالای غیرمادی: کالا ها بر دو نوع هستند: یا مادی اند (مثل نان و کره و اتومبیل) یا غیرمادی اند یعنی خدماتی هستند (مثل خدمات مشاوره‌ای، خدمات بانکی و بیمه).[۳]
اهداف اقتصاد خرد[ویرایش]
یکی از اهداف اقتصاد خرد بررسی بازار و برقرار کردن یک رابطهٔ نسبی پولی بین کالاها و خدمات است. همچنین به بررسی موارد شکست بازار (مواردی که بازار قادر به تولید نتیجهٔ مطلوب و درخور نبوده) می‌پردازد و تئوری‌هایی را برای داشتن یک بازار رقابتی شرح می‌دهد.

در نظریه عرضه و تقاضا معمولاً فرض بر این قرار داده می‌شود که فضا کاملاً رقابتی است. این بدین معناست که خریداران و فروشندگان بسیاری در بازار وجود دارند و هیچ کدام از آنها نمی‌توانند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارند. درمعادلات زندگی واقعی این فرض با مشکل مواجه است زیرا بسیاری از خریداران و فروشندگان این توانایی را دارند که بر قیمت‌ها تأثیرگذار باشند. در خصوص نظریهٔ عرضه و تقاضا در اغلب موارد تجزیه و تحلیل پیچیده‌ای نیاز است تا بتوان یک مدل عرضه و تقاضا ارائه داد.


کلمات کلیدی
دانلود نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان | نمونه سوالات ... failha.com/دانلود-نمونه-سوالات-استخدامی-اقتصاد-خ-2/1682 ۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخ ,نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخنامه, نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان + ... [PDF]داﻧﻠﻮد راﯾﮕﺎن ﺳﻮاﻻت اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺳﻮاﻻت اﻗ www.makhfigah.com/.../eghtesad_khord_www.makhfigah.com.pdf ﺑﺴﻢ اﷲ اﻟﺮﺣﻤﻦ اﻟﺮﺣﯿﻢ. اﻟﻠﻬﻢ ﺻﻞ ﻋﻠﯽ ﻣﺤﻤﺪ وآل ﻣﺤﻤﺪ. و. ﻋﺠﻞ ﻓﺮﺟﻬﻢ. داﻧﻠﻮد راﯾﮕﺎن ﺳﻮاﻻت اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ. ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺳﻮاﻻت. اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ. اﻗﺘﺼﺎد ﺧﺮد. ﺑﺎ ﭘﺎﺳﺨﻨﺎﻣﻪ. ﺟﺪﯾﺪﺗﺮﯾﻦ اﺧﺒﺎر اﺳﺘﺨﺪاﻣﯽ و ﮐﻨﮑﻮر. در اﯾﻤﯿﻞ و ﻣﻮﺑﺎﯾﻞ ﺷﻤﺎ. دانلود نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان behvarz.mihanblog.com/post/253 ۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخ ,نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخنامه, نمونه سوال استخدامی اقتصاد خرد و کلان + ... نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان + پاسخنامه ,نمونه ... testdoni.ir/نمونه-سوالات-استخدامی-اقتصاد-خرد-و-کلا/3468 نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان با جواب , نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخ , نمونه سوالات استخدامی ... دانلود رایگان سوالات اقتصاد خرد و کلان | یاس گروپ www.yasgroup.ir/tag/دانلود-رایگان-سوالات-اقتصاد-خرد-و-کلان دانلود سوالات آزمون استخدامی رشته مدیریت. همان گونه که اطلاع دارید، سوالات آزمون های استخدامی به دو دسته تقسیم میشوند آزمون دروس عمومی آزمون دروس تخصصی برای ... دانلود نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان testiha.ir/post/812 ۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان با جواب , نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان با پاسخ , نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان با ... دانلود نمونه سوالات آزمونهای استخدامی درس اقتصاد (خرد و کلان ... www.modir.ir/Articles/3022.aspx این فایل شامل 219 نمونه سوال چهار گزینه ای آزمونهای استخدامی در درس اقتصاد (خرد و کلان) همراه با پاسخ گزینه ای می باشد که به صورت Pdf قابل دانلود است. برای دریافت ... دانلود کتابچه نمونه سوالات اقتصاد خرد و کلان pnueb.com/questiondetails.php?cs=39&qs=1258 برای حمایت از ما کافی است آدرس سایت را به دوستان خود معرفی کنید ... دانلود نمونه سوالات درس اقتصاد خرد و کلان. دانلود کتابچه نمونه سوالات اقتصاد خرد و کلان. دانلود نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان :: نمونه سوالات ... plmacaroni.blog.ir/.../دانلود%20نمونه%20سوالات%20استخدامی%20اقتص... ۱ مطلب با کلمه‌ی کلیدی «دانلود نمونه سوالات استخدامی اقتصاد خرد و کلان» ثبت شده است - نمونه سوالات استخدامی آموزش و پرورش "نمونه سوالات استخدامی مربیان پیش ... دانلود نمونه سوالات اقتصاد کلان با جواب | دانلود رایگان نمونه ... www.pazhang.ir/?p=1903 ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - این مجموعه شامل 300 سوال پرتکرار اقتصاد کلان(همراه با جواب) در آزمون ها می ... سایت در صورت بروز هرگونه مشکل ضامن خرید شماست