دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون حق العمل کاری گمرک

 

دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون حق العمل کاری گمرک:

نمونه سوالات حق العمل کاری (کارگزاری رسمی) گمرک اثر شفیع زاده

نمونه سوالات رایگان حق العمل کاری بخش 1

 

نمونه سوالات رایگان حق العمل کاری بخش 2

 

خرید سوالات آزمون حق العمل کاری گمرک با پاسخنامه

 

 
 


 

آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی (3 آبان 1402)
 

دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران (موضوع بخش دهم قانون و آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی) سال 1402 منتشر شد. مهلت ثبت نام تا 9 آبان 1402 می باشد.

 

دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارگزاران گمرکی 1402

 

گاهشمار ثبت نام

مهلت ثبت نام: تا 9 آبان 1402
دریافت کارت آزمون: 14 آذر 1402
زمان برگزاری آزمون: 17 آذر 1402

 

شرایط عمومی و اختصاصی آزمون کارگزاران گمرکی 1402

قانون امور گمرکی‌:
١-٣- دارا بودن تابعیت‌ ایرانی‌.
٢-٣-عدم سابقه‌ سوءپیشینه‌ کیفری.
٣-٣- عدم سابقه‌ قاچاق گمرکی‌ با گواهی‌ گمرک جمهوری اسلامی‌ ایران.
٤-٣-دارا بودن حداقل‌ مدرک کاردانی‌ در رشته‌های امور گمرکی‌ یا حداقل‌ کارشناسی‌ در سایر رشته‌ها (ملاک عمل‌ آخرین‌ روز ثبت‌نام).
٥-٣- دارا بودن گواهی‌ پایان خدمت‌ و یا معافیت‌ دائم‌ از خدمت‌ نظام وظیفه‌ (ملاک عمل‌ آخرین‌ روز ثبت‌نام).
٦-٣- کارمند دولت‌ نباشد (ملاک عمل‌ آخرین‌ روز ثبت‌نام).
٧-٣- داشتن‌ حداقل‌ سن‌ بیست‌ و پنج‌ سال تمام متقاضیان (ملاک عمل‌ آخرین‌ روز ثبت‌نام).
تبصره١: در مورد اشخاص حقوقی‌، مدیر عامل‌ یا رییس‌ هیئت‌ مدیره آنها باید دارای شرایط‌ یاده شده در ماده ١٩١ آیین‌نامه‌ اجرایی‌ قانون امور گمرکی‌ باشند.
تبصره٢: در صورت تمدید زمان ثبت‌ نام، آخرین‌ روز تمدید ملاک عمل‌ خواهد بود.

 

مواد و منابع آزمون کارگزاران گمرکی

آزمون شامل‌ یک‌ مجموعه‌ امتحانی‌ با تعداد ١٠٠ سوال در قالب‌ یک‌ دفترچه‌، از منابع‌ زیر و با لحاظ نمره منفی‌ (یک‌ سوم) خواهد بود و یک‌ نمره برای داوطلب‌ منظور می‌شود:
١- قانون امور گمرکی‌ مصوب سال ١٣٩٠ وآیین‌نامه‌ اجرایی‌ آن (٤٥ سوال).
٢- قانون مقررات صادرات و واردات مصوب ١٣٧٢ و آیین‌نامه‌ اجرایی‌ آن - قانون ساماندهی‌ مبادلات مرزی مصوب ١٣٨٤ و آیین‌نامه‌ اجرایی‌ آن (١١ سئوال).
٣- اصول طبقه‌ بندی کالا (بر مبنای جداول تعرفه‌ کالا مندرج در کتاب قانون مقررات صادرات واردات چاپ سال ١٤٠٢ به‌ همراه یادداشت‌های ذیل‌ قسمت‌ها و فصول جداول تعرفه‌ و قوائد ٦ گانه‌ عمومی‌ تفسیر)، (١٥ سئوال).
٤- قوانین‌ و مقررات مناطق‌ آزاد مصوب ١٣٧٢ و مناطق‌ ویژه اقتصادی مصوب ١٣٨٤ (٥ سئوال). ٥- قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ١٣٩٢ و آیین‌نامه‌ اجرایی‌ آن (٧ سوال).
٦- اینکوترمز٢٠٢٠ (اصطلاحات بازرگانی‌ بین‌المللی‌)، (٥ سئوال). ٧- کنوانسیونهای بین‌المللی‌ (٦ سوال):
١-٧- کنوانسیون بین‌المللی‌ استانبول (مفاد مواد کنوانسیون و صرفاB عناوین‌ کلی‌ پیوست‌های ١٣ گانه‌)،
٢-٧- کنوانسیون گمرکی‌ مربوط به‌ حمل‌ و نقل‌ بین‌المللی‌ جادهای کالا (کنوانسیون تیر)-صرفاB مفاد مواد کنوانسیون تیر مصوب ١٩٧٥ میلادی بدون ضمائم‌ و پیوست‌ها.
٣-٧- کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو-صرفاB مفاد مواد کنوانسیون و فصل‌ دوم پیوست‌ کلی‌ کنوانسیون تحت‌ عنوان تعاریف‌.
٨- اصطلاحات گمرکی‌ به‌ زبان انگلیسی‌ (٦ سئوال).
تبصره 5: کلیه‌ قوانین‌ و مقررات فوقالاشاره (منابع‌ آزمون) با آخرین‌ اصلاحات و الحاقات مدنظر است‌.
تبصره 6: منابع‌ آزمون ردیف‌های ٣، ٧ و ٨ از طریق‌ پرتال و سایت‌ گمرک جمهوری اسلامی‌ ایران قابل‌ دریافت‌ خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت

کارت شرکت‌ در آزمون از روز سه‌شنبه‌ به‌ تاریخ‌ 1402/09/14 برای مشاهده و پرینت‌ بر روی درگاه اطلاع رسانی‌ سازمان سنجش‌ آموزش کشور قرار خواهد گرفت‌.
آزمون در روز جمعه‌ به‌ تاریخ‌ 1402/09/17 با توجه‌ به‌ آمار شرکت‌ کنندگان، حسب‌ مورد در مراکز استان و شهرستان برگزار خواهد شد.
ساعت‌ شروع و محل‌ برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت‌ در آزمون درج و به‌ هنگام پرینت‌ کارت به‌ آگاهی‌ متقاضیان خواهد رسید.

 

زمان برگزاری آزمون و نحوه دریافت کارت

کارت شرکت‌ در آزمون از روز سه‌شنبه‌ به‌ تاریخ‌ 1402/09/14 برای مشاهده و پرینت‌ بر روی درگاه اطلاع رسانی‌ سازمان سنجش‌ آموزش کشور قرار خواهد گرفت‌.
آزمون در روز جمعه‌ به‌ تاریخ‌ 1402/09/17 با توجه‌ به‌ آمار شرکت‌ کنندگان، حسب‌ مورد در مراکز استان و شهرستان برگزار خواهد شد.
ساعت‌ شروع و محل‌ برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت‌ در آزمون درج و به‌ هنگام پرینت‌ کارت به‌ آگاهی‌ متقاضیان خواهد رسید.

 

 


 

درباره کارگزاری گمرکی و آشنایی با آن:

 

کارگزار گمرک یا در اصطلاح حق العملکار شخصی است، حقیقی یا حقوقی که به نمایندگی صاحب کالا یا نماینده صاحب کالا که خود می‌تواند یک کارگزار گمرکی باشد.
و در حقیقت دارای پروانه مخصوص از اداره گمرکات برای ترخیص کالا هستند و به نیابت از صاحب کالا تحت وکالتنامه ای که فرم آن توسط گمرک ایران تنظیم می شود.
و اختیارات کارگزاران گمرکی دروکالتنامه به تفکیک قید می شود، تشریفات گمرکی صاحبان کالا را انجام می دهند.
درباره این مطلب که کارگزار گمرک کیست و چه وظایفی دارد، در ادامه بیشتر توضیح داده می شود، البته باید به این نکته توجه شود که کارگزار یا حق العمل کار گمرک شخصیتی حقوقی دارد.
در حقیقت یک شرکت با گرفتن مجوز ها و پروانه های مربوطه از اداره گمرکات می تواند به عنوان کارگزار گمرک فعالیت خود را ادامه دهد.

کارگزار گمرک کیست ؟
این شخص یا شرکت یعنی کارگزار گمرک با انجام مراحل پیش از اظهار و حضور در گمرک و انجام اظهار گمرکی به ترخیص کالا اقدام نماید.
البته هر فردی که به نمایندگی از صاحب کالا اقدام به ترخیص کالا نماید یک ترخیص کار است ولی الزاماً یک کارگزار گمرکی نیست.
احراز این هویت در گمرکات کشور منوط به صلاحیت‌ها و کسب شایستگی‌هایی در جهت پذیرش گمرک و کسب پروانه کارگزاری گمرک می‌باشد.
اگر ترخیص کار یا کارگزار گمرکی کالا قاچاق کند، علاوه بر ابطال پروانه کارگزاری گمرکیشان مشمول مقررات قاچاق نیز می شوند.
اما به اطلاعتان می رسانیم که ابطال پرونده کارگزاری گمرکی، ترخیص کار مانع از انجام تشریفات گمرکی اظهارنامه هایی که قبل از تاریخ ابطال به آن ها داده شده است نمی شود.
اگر شما انجام کار ترخیص خود را به کارگزار گمرکی ای بسپارید که در انجام تشریفات گمرکی سهل انگاری کند و اظهارنامه ای خلاف تنظیم کند که شما متضمن زیان مالی گردید، در صورت اثبات خلاف کاری کارگزار گمرکی پروانه کارگزار گمرکی ابطال می گردد یا به صورت تعلیق در می آید.
چنانچه کارگزار گمرکی نماینده ای را از جانب خود برای ترخیص کالا معرفی نماید، خودش مسئول اعمال کارکنانش است.
حتی شرکت حمل و نقلی هم که می خواهد کار ترخیص کالا از گمرک را انجام دهد، برای انجام تشریفات گمرکی باید دارای پروانه کارگزاری گمرک باشد.
اما جهت انجام تشریفات گمرکی حمل و ترانزیت نیازی به پرونده کارگزاری گمرکی و وکالت نامه نیست،  بارنامه سندی است که در اینجا کفایت می کند.

برای دریافت پروانه کارگزاری گمرک باید شرایط زیر را داشته باشید:
شخص باید تابعیت ایران داشته باشد.
گواهی عدم سو پیشینه داشته باشد.
حداقل مدرک کاردانی در رشته امور گمرکی یا کارشناسی در سایر رشته ها
کارمند دولتی نباید باشد.
سن فرد باید بالای 26 سال باشد.
داشتن کارت بازرگانی از شرایط لازم برای متقاضیان پروانه کارگزاری گمرک محسوب می شود.
برای تمدید پروانه کارگزاری گمرکی باید بدهی مالیاتی نداشته باشید.

 

 

کلمات کلیدی
« نمونه سوالات ». دانلود رایگان اصل سوالات آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاری گمرکی 1401. سوالات کارگزاری گمرکی 1401. نمونه سوالات حق العمل کاری (کارگزاری رسمی) ... شغل کارگزاری (حق العمل کاری) در گمرک از مشاغلی است که به دلیل تنوع عملیات در آن، نیاز به اطلاعات گوناگون در زمینه های مختلف بازرگانی، بانکی، صادراتی، ... حق العمل کاری گمرک، به فعالیت شخصی حقیقی یا حقوقی گفته می‌شود که با داشتن پروانه حق العمل کاری از گمرک ایران، تشریفات گمرکی و ترخیص کالای دیگران را به‌وکالت از ... سوالات آزمون حق العمل کاری گمرک شامل سوالات اصلی و دفترچه های استخدامی کارگزاری گمرکی سال های قبل به همراه پاسخ نامه می باشد. رضا بنائی در کتاب نمونه سوالات آمادگی آزمون کارگزاری در گمرک مجموعه‌ای از پرسش‌های چهارگزینه‌ای آزمون‌های گمرک را مطابق با آخرین تغییرات قوانین صادرات و واردات ... کتاب ۱۰۰۰سؤال + ۱۲۰ سوال آزمون‌های کارگزاری (حق‌العمل کاری) گمرک نوشته علیرضا راشدی اشرفی از انتشارات چاپ و نشر بازرگانی است. این کتاب را می‌توانید از طاقچه ... نمونه سوالات آزمون حق العمل کاری گمرک. معرفی کامل کتاب و دانلود رایگان یا خرید کتاب‌های صوتی یا PDF مرتبط با موضوعات: حق فسخ معامله، نمونه قرارداد تجاری بین ... معرفی کتاب راهنمای شرکت در ازمون حق العمل کار. 1- نمونه سوالات آزمون حق العمل کاری نوشته علیرضا راشدی اشرفی 2-خود آموز امور گمرکی نوشته علیرضا راشدی اشرفی 3 ... سوالات آزمون های حق العمل کاری گمرک. (۱۰). فایل های آموزشی پنجره واحد تجارت فرامرزی. (۱). منابع آزمون حق العملکاری گمرک. (۲). اینکوترمز. (۱). قانون امور گمرکی.