دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات خوشه 1267


سوالات عمومی رایگان ویژه آزمون استخدام مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی در سال ۹۴


دانلود رایگان سوالات عمومی استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات :خرید سوالات استخدامی اختصاصی طبقه بندی شده آزمون مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی


خرید سوالات استخدامی عمومی طبقه بندی شده آزمون مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی

لیست دروس و منابع آزمون فراگیر دستگاههای اجرایی در شغل کارشناس فناوری اطلاعات :فهرست منابع دروس تخصصی امتحان استخدام:سیستم عامل، شبکه های کامپیوتری، مدیریت بانک های اطلاعاتی، هوش مصنوعی


فهرست منابع دروس عمومی امتحان استخدام:

مواد آزمون عمومی به شرح زیر تعیین میشود:
(ICDL -1 فناوری اطلاعات (مهارتهای هفت گانه
-2 ریاضی و آمار مقدماتی
-3 زبان و ادبیات فارسی
-4 معارف اسلامی
-5 زبان انگلیسی عمومی
-6 اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی
-7 هوش و توانمندی های عمومی
- آزمون به صورت چهار گزینهای و با احتساب یک سوم نمره منفی طراحی خواهد شد.
- سؤالات معارف اسلامی مربوط به پیروان سایر مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (حنفی، شافعی،
مالکی، حنبلی و زیدی) مطابق تعالیم و احکام فقهی آنان طراحی خواهد شد.
- اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از پاسخگویی به سوالات معارف اسلامی معاف بوده و در این
صورت نمره مکتسبه این داوطلبان، بر اساس مجموع تراز شده سایر سوالات محاسبه خواهد شد.
تذکر مهم: سوالات حیط ههای تخصصی آزمون مشترک بر اساس دانش و مهارت های تخصصی متناسب با خوش های شغلی یا
مشاغل، با هماهنگی دستگاه های اجرایی و نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تهیه خواهد شد.


درباره مشاغل کارشناس فناوری اطلاعات و آشنایی با این رشته :   مشاغلی که امروزه برای تشکیل موسسات و شرکت های فناوری اطلاعات وجود دارند از علوم مختلفی برای شکل گیری و تداوم بخشیدن به نظم و بقای آنها به وجود می آیند که البته کلیه این علوم زیر گروه علوم کامپیوتری می باشند. تشکیلاتی که امروز و آینده، نیازمند وجود آنهاست و نقش مهمی را در این صنعت ایفا می کنند، شامل مسولیت افرادی است که این تخصص ها و ویژگی ها را پس از کسب از موسسه های معتبر و تعیین صلاحیتشان، بکار می گیرند. اما مشاغلی که برای بنا نهادن یک موسسه فناوری اطلاعات لازم است شامل چه عناوینی هستند، از کجا سرچشمه می گیرند و چه سمتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند؟ این تخصص ها تا چه حد قابلیت به روز شدن دارند و چه عاملی نواقص این تخصص ها را بهبود می بخشد؟ چه موسسه هایی این تخصص ها را آموزش می دهند و مدارکشان تا چه حد معتبر می باشد؟...

در این جا به چند عنوان شغلی مد نظر یک موسسه فناوری اطلاعات اشاره شده است:

 1. مدیر سیستم

 به شخصی اطلاق می شود که عموما مدیریت کل موسسه را برعهده دارد و از آنجا که منظور از سیستم، نظام هدفمند رایانه ای مبتنی بر آی تی است، یک مدیریت سیستم دارای دانش اولیه و لازم برای تولید و مدیریت یک سیستم شبکه ای بزرگ رایانه محور می باشد. اما وظایف یک مدیر سیستم چیست؟

دانش و تخصص لازم در زمینه سیستم های ویندوزی یا لینوکسی
دانش و تخصص در زمینه پروتکل های اصلی شبکه
مفاهیم معماری شبکه
آشنایی با فایروال، راه حل های آنتی ویروس ها و برنامه های مدیریت محتوا(Content Filter)
تخصص های لازم در زمینه مدیریت پروژه
.....
مدیریت سیستم‌های مجازی  چیست؟

    در حالی که بسیاری از مدیران فناوری در سازمان‌ها هنوز با واژه "مجازی" و سیستم‌های وابسته آشنایی ندارند، این تخصص هم ‌اکنون به سرعت در حال گسترش است و به گفته کارشناسان امر، بر گستره فعالیت‌های آن روز به‌روز افزوده می‌شود. "اندی مان" از محققان "انجمن مدیریت سازمانی" در این خصوص توضیح می‌دهد: مجازی‌سازی و فناوری‌های خودکارسازی سازمانی از جمله قابلیت‌های اینترنتی محسوب می‌شوند که اهمیت آن‌ها کم‌کم بر سازمان‌ها و شرکت‌ها نمایان می‌شود. سرورهای مجازی در شبکه‌های رایانه‌ای و سیستم‌های خودکارسازی هم‌اکنون می‌توانند مانیتورینگ، مدیریت سازمانی، امنیت شبکه و یکپارچه‌سازی سیستم‌های سازمانی کاربر فراوان دارند و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

     مجازی‌سازی در اصل یک اتفاق جدید در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می‌شود و نوآوری‌های فراوانی در زمینه آن صورت می‌گیرد. کارشناسان بر این باورند که شرکت‌های بزرگ در حوزه فناوری این روزها متخصصان مجازی‌سازی را به صورت گسترده جذب می‌کنند و در تلاشند دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. این فرصت‌ها باعث شده است تا فعالان در این زمینه بتوانند بهتر از دیگر متخصصان فناوری جذب مشاغل جدید شوند.

 
چند مثال از مدیریت انواع سیستم های رایانه ای (کامپیوتری ساده)

حساب‌های کاربری:

ایجاد حساب‌های کاربری یکی از امور بسیار پایه‌ای یک مدیر سیستم است. بسیاری از شبکه‌ها دارای سیاست‌های خاصی برای حساب‌های کاربران خود هستند و مدیر سیستم باید اعمال‌گر این سیاست‌ها باشد. اعمال حقوق دسترسی ناصحیح برای کاربران می‌تواند راه‌های نفوذ به سیستم شما را باز کرده و باعث سیاه شدن روزگارتان بعنوان یک مدیر سیستم شود.

امنیت:

امن‌ترین سیستم‌ها سیستمی است که به جایی متصل نیست و تنها یک کاربر با آن کار می‌کند! البته این کار عملی نیست. بنابراین باید حقوق دسترسی کاربران به گونه‌ای تنظیم گردد که دسترسی به منابع سیستمی همراه با کنترل و محدودیت امکانپذیر باشد.

مانیتور کردن منابع سیستمی:

هر سیستمی نیاز دارد تا بطور دائم مانیتور شود. این کار ممکن است توسط اسکریپت‌ها و یا نرم‌افزارهای خاصی صورت گیرد تا در مواقع لازم مدیر سیستم بتواند با مداخله به موقع خود مانع از کار افتادن بخش یا بخشهایی از سیستم گردد. دیسک‌ها پر می‌شوند، پردازنده‌ها درگیر پردازش‌های سنگین می‌شوند، سیستم‌ها Overload می‌شوند و این وظیفه مدیر سیستم است که آنها را در حال کار نگاه دارد.

خودکار سازی برخی وظایف:

این امر وظیفه بسیار مهم و دشواری است. خودکار سازی ممکن است شامل نوشتن اسکریپت‌های خاص و تنظیم نرم‌افزارهای کاربردی خاصی باشد تا بتوانند برخی از امور روزمره را بر عهده گرفته و از این طریق قابلیت اطمینان و پایداری سیستم را بالاتر ببرند. خودکار سازی می‌تواند اموری مانند پشتیبان گیری از سیستم و تجزیه و تحلیل فایل‌های ثبت رخداد را بر عهده بگیرد و همچنین می‌تواند تا حد زیادی در وقت مدیر سیستم صرفه جویی نماید. با تهیه و نوشتن اسکریپت‌های مدیریتی خواهید توانست از تایپ تعداد زیادی دستور در طی روز خودداری کنید.

پیکربندی سیستم:

تقریبا تمامی دایمن‌ها مانند سرویس‌های فایل، چاپ، وب، پست‌الکترونیک، FTP و... قبل از عملیاتی شدن نیاز به تنظیم و پیکربندی دارند. بسیاری از این نرم‌افزارها نیاز به تنظیم حقوق دسترسی و تعریف کاربران خاص خود را دارا هستند. فایل‌های پیکربندی که برای انجام تنظیمات دایمن‌ها استفاده می‌شوند ممکن است شامل چند تا چند صد خط باشند.

دیسک‌های سخت و فایل سیستم‌ها:

دیسک‌های سخت و فایل سیستم‌ها دارای نقش بسیار مهم و پایه‌ای در عملکرد سیستم‌عامل هستند. هر گونه کاستی و نقص در عملکرد آنها می‌تواند باعث افت عملکرد یا توقف کلی سیستم گردد. اقداماتی نظیر بررسی دائمی فضای دیسک و تعریف سهمیه‌های فضا یا Disk Quota جهت کاربران می‌تواند باعث جلوگیری از مصرف کل فضای موجود توسط کاربران خاص گردد.

پشتیبان‌گیری و بازگرداندن نسخه‌های پشتیبان:

هیچ چیزی نمی‌تواند مانند یک پشتیبان خوب هنگام از دست رفتن داده‌ها نجات بخش باشد. یک پشتیبان گیری مناسب می‌تواند باعث صرفه‌جویی‌های میلیونی در مواقع اشکال و از دست رفتن داده‌ها شود. این وظیفه که امکان خودکار کردن آن به سادگی امکان‌پذیر است، باید یکی از اولویت‌های اولیه هر مدیر سیستم باشد.

سرویس‌های چاپ:

اداره هر نوع خدمات چاپی که بر روی شبکه قرار داشته باشد،وظیفه مدیر سیستم می‌باشد. از تنظیم و پیکربندی سرویس‌دهنده‌های چاپ گرفته تا اضافه کردن چاپگرها، تعویض تونر وسایر امور مربوط به چاپ. برخی اوقات مدیران سیستم حتی باید کاغذ چاپگرها را نیز اداره کنند.

مدیریت شبکه:

هنگامی که چند کامپیوتر دارید که به هم متصل بوده و باهم در ارتباط هستند، یک شبکه دارید. بنابراین شخصی باید وجود داشته باشد که بر عملکرد این شبکه نظارت داشته و آنرا در بالاترین حد کارایی خود نگاه دارد. وظایفی که یک مدیر شبکه علاوه بر نظارت ممکن است بر عهده داشته باشد، می‌تواند شامل مواردی مانند دیوارهای آتش، مسیریابی و اتصال به شبکه اینترنت باشد. این موارد وظایف کوچکی برای یک مدیر سیستم نیست.

پست‌الکترونیک، وب، بانکهای اطلاعاتی و سایر خدمات:

هر ماشین سرویس‌دهنده‌ای می‌تواند عهده دار خدمات میزبانی صفحات وب، ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی و یا مرکز ذخیره سازی بانک‌های اطلاعاتی باشد. مدیر سیستم باید از هرنظر بر ارائه خدمات اینچنینی نیز نظارت داشته و نگهداری و پیکربندی‌های مرتبط با این نوع خدمات را انجام دهد.

    با مرور این لیست، اکنون دید بهتری از گستردگی سطح وظایف و مسئولیت‌های یک مدیر سیستم دارا هستید. در محیط‌هایی با چند صد کاربر و ده‌ها ایستگاه کاری و چندین سرویس‌دهنده مختلف، امر مدیریت سیستم بین چند نفر تقسیم می‌گردد.

 2.  متخصص امینت

 به شخصی اطلاق می شود که دارای علم ایجاد امنیت اینترنتی در سیستم مورد نظر است. یک آنتی ویروس قابل نصب روی یک سیستم کامپیوتری گرچه خیلی ساده به نظر می رسد اما یک متخصص شبکه حداقل نیاز به دانستن این است که:

تهدیدات ویروسی و نحوه مقابله با آن‌ها چگونه است؟
نحوه عملکرد سیستم‌های آنتی ویروس به چه صورت است؟
نصب برنامه‌ها و پیکره بندی سرورها چگونه است؟
پیکره بندی Network agent و ایجاد شبکه های مجازی به چه صورت است؟
مدیریت از راه دور برنامه‌های ضد ویروس چگونه است؟
و ...
اما یک متخصص امنیت به جز فعالیت های حوزه نرم افزاری موجود در سیستم موسسه چه وظایفی دارد؟

آشنایی با مباحث امنیت در شبکه Security Plus
آشنایی با مباحث امنیت در نرم افزار
آشنایی با مباحث تست نفوذ در شبکه
آشنایی با مباحث تست نفوذ در نرم افزار های کاربردی تحت وب
آشنایی با مباحث مربوط به بررسی امنیتی سورس برنامه های کاربردی (تحت وب – رومیزی)
آشنایی با مباحث مهندسی معکوس
آشنایی با زبان های برنامه نویسی و موارد امنیتی در تولید نرم افزار
  خبرها

    مرور اندک اخبار و گزارش‌های منتشر شده در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که بزرگترین مشکل برای شرکت‌ها و سازمان‌ها در سال گذشته مشکل امنیتی بوده است. این روند در سال جاری نیز تغییر نکرده و همچنان ضعف امنیتی و حفره‌های موجود در سیستم‌های اینترنتی، رایانه‌ای و شبکه‌ای به ‌وضوح دیده می‌شود. این مسئله موجب شده است تا در سال 2010 کارشناسان امنیتی بیشترین فرصت شغلی را پیش‌روی خود ببینند و از تخصص خود به بهترین شکل استفاده کنند. "تام سیلور " مدیر مرکز Dice.com در این خصوص خاطرنشان می‌سازد: اگر شما بدانید که چطور اطلاعات سازمان خود را به ‌صورت ایمن نگه دارید، شما به نیاز خود برای دیروز، امروز و فردا پاسخ گفته‌اید. "انجمن صنعت فناوری رایانه‌ای" موسوم به CompTIA در اواخر سال 2009 نظرسنجی گسترده‌ای را روی 1537 کارمند انجام داد و دریافت که 37 درصد آن‌ها قصد دارند ظرف پنج سال آینده در زمینه امنیت تخصص بگیرند. همچنین، 20 درصد این افراد اظهار داشته‌اند که در مدت مشابه قصد دارند در زمینه‌ هک و امنیت تحصیل کنند و 13 درصد دیگر هم توضیح داده‌اند که تحصیل در حوزه قانون و سیستم‌های برخورد قانونی با مشکلات امنیتی، اقدام بعدی آن‌ها برای تحصیل است.

ادامه .......
همچنین توانایی های انجام پروژه های تحقیقاتی، کشف آسیب پذیری در برنامه های کاربردی، انجام پروژه های تست نفوذ (نرم افزار و شبکه) و ارایه راه کارهای امنیتی بصورت تئوری و عملیاتی، انجام کار تیمی، خلاق و دارای روحیه یادگیری، توانایی خواندن و درک مقالات تخصصی به زبان انگلیسی، مسلط به حداقل یک زبان برنامه نویسی، آشنایی با سیستم عامل های مختلف، آشنایی با استانداردها و متدولوژی های مختلف مانند امنیت یا تست نفوذ.

از دیگر موارد مورد نیاز امنیتی برای یک متخصص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت سیستم عامل و یا System Security
زیر ساخت های شبکه و یا Network Infrastructure
مدیریت دستیابی در شبکه ویا Access Control
ارزیابی و بازبینی امنیتی و یا Assessments and Audits
رمزنگاری و یا Cryptography
برقراری امنیت سازمان یافته و یا Organizational Security
در واقع چنین شخصی دارای:

مدارک معتبر از سازمان های ارایه کننده سیستم های امنیتی معتبر
مجوزهای رسمی برای فعالیت های اینترنتی کشوری و نصب برنامه های امنیتی
آشنایی کامل با انواع مکمل های امنیتی، استفاده و به روز کردن آنها
مدیریت کامل سیستم های امنیتی و آشنایی با بهترین و به روزترین سیستم
مدیریت برنامه نویسی ساخت و تدوین برنامه های مکمل سیستم امنیتی
 موسسه های ارایه کننده مدارک

مدرک تخصصی آنتی حک - مدرک تخصصی امنیت:

آنتی هک CEH 6.0 Certified Ethical Hacker Career Academy

 

     مدرک بین المللی CEH مخفف Certified Ethical Hacker متعلق به EC-Council یا International Council of Electronic Commerce Consultants می باشد .این سازمان که در نیویورک آمریکا قرار دارد شامل گستره وسیعی از اعضا در سراسر دنیا می باشد.

      تاسیس این سازمان با استناد به این واقعیت صورت گرفته است که دنیای فن آوری اطلاعات به سوی تجارت الکترونیک در حال حرکت می باشد و لذا مدارک و دوره های EC-Council نیز بر اساس ترکیب تجارت و آموزش تکنیکال و ایجاد بستر مناسب جهت دستیابی به یک کسب و کار موفق بنا نهاده شده است.این مدارک بر اساس ابعاد انکار ناپذیر e-business از جمله:

open standards
scalability
availability
security
ایجاد گردیده و این سازمان نماینده شرکتهای بزرگی از جمله:

Microsoft
IBM
Xerox
SONY
Motorola
Quantum
Cisco
Verizon
می باشد. در حقیقت EC-Council در دنیای صنعت صدای جهانی متخصصین تجارت الکترونیک بوده و در این راستا گام بر می دارد.
       یکی از معروفترین و کاربردی ترین مدارک این سازمان مدرک CEH یا مدرک تخصصی هکرهای قانونمند می باشد.این مدرک بر روی تکنیکها و تکنولوژیهای هک از دیدگاه دفاعی تکیه می نماید.تکنیکهای Hacking شامل راهها و روشهایی می باشد که طی آن برنامه ها به نحوی طراحی می گردند که کارهایی فراتر از آنچه از آنها انتظار می رود را در جهت سیاستها و پروسه های امنیتی ، انجام دهند.
        این دوره افراد را با Check List های امنیتی آشنا نموده و توانایی بررسی سیستم امنیتی موجود ،ابزار شناسایی نقاط ضعف سیستم و بالاتر از همه کلیه متودولوژیهای تعیین وضعیت امنیت یک سازمان توسط تستهای نفوذ را به افراد اعطا می نماید.انجام Hack در آمریکا و اکثر کشورهای جهان جرم محسوب می گردد اما انجام تستهای هک که توسط متخصصین و هکرهای قانونمند وطبق درخواست سازمانها صورت می گیرد کاملا قانونی بوده و جهت تشخیص نقاط ضعف سیستمها انجام می گیرد.

مدارک تخصصی امنیت و تست نفوذ آی تی

Input validation
Cross Site Scripting - xss
SQL Injection
Path Traversal
Broken Authentication and Session Management
File/information disclosure
 1. مدیریت سیستم های مجازی(Virtual systems management)

      یک سیستم مجازی یا برنامه کامپیوتری ثابت Application یا روان Applet در شبکه چه ساخت داخل و چه خارج، همواره دارای ضایعات و کاستی هایی است. ضایعات یک برنامه یا سیستم شامل برنامه نویسی های نامناسب و اضافی و همچنین زیربرنامه هایی که باعث سنگینی برنامه یا سیستم می شوند و کاربردهای پایینی دارند و به آسانی قابل حذف و بازیابی از سیستم نمی باشند.  کاستی های یک سیستم مجازی نیز که شامل کاربردها و ضعف ها است امروزه با قابلیت هایی مانند Update شدن یا Reinstall کردن برنامه قبلی همراه با جایگزین کردن نسخه جدید قابل پیشگیری است اما یک مدیر سیستم مجازی به شخصی اطلاق می شود که بتواند در کمترین زمان، از بهترین برنامه با کمترین ضایعات و کاستی ها در سیستم استفاده کرده و آن را مدیریت کند. زمان در اینجا به بازسازی مجدد سیستم مربوط می شود که به دلیل سنگینی آن گاه تا روزها به طول می انجامد. یک مدیر سیستم مجازی همواره به فکر رفع این نیاز است البته این نیاز جزو یکی از چندین نیاز مدیریت سیستم مجازی است.

اما شخصی که وظیفه مدیریت سیستم مجازی را برعهده دارد دارای:

مدارک معتبر از سازمان های ارایه کننده
آشنایی کامل با انواع برنامه ها  و اپلیکیشن های به روز، استفاده و به روز کردن آنها با استفاده از طرفندهای ویژه
مدیریت کامل سیستم های مجازی مورد استفاده و آشنایی با بهترین و به روزترین سیستم
مدیریت برنامه نویسی ساخت و تدوین برنامه های مکمل سیستم مجازی
4. مدیریت ابزار

        شرکت‌هایی که برنامه‌ریزی صحیح برای نیاز خود به منابع جدید ندارند، هزینه‌های فراوانی را به خود تحمیل می‌کنند و در پایان نتیجه قابل‌ملاحظه‌ای به‌دست نمی‌آورند و نمی‌توانند پاسخ درست به نیازهای تجاری و بازرگانی خود دهند. این مسئله که اهمیت فراوانی دارد، سوژه دو تحقیق مجزایی بود که در شرکت‌های تحقیقاتی فارستر و گارتنر انجام شد. مرکز فارستر در پایان این بررسی اظهار داشت که مدیر ماشین‌آلات و ابزار امروزه به یکی از نقش‌های کلیدی در سازمان‌های بزرگ تبدیل شده است که می‌تواند با تحلیل منابع موجود و منابع مورد نیاز، نیازهای آتی سازمان را به خوبی پیش‌بینی کند و از قبل، سازمان را برای پاسخگویی به این نیازها آماده سازد. "اولاین هابرت " تحلیلگر ارشد مرکز فارستر در این زمینه توضیح می‌دهد: با توجه به شرایط اقتصادی حاضر و ادامه یافتن اثرات بحران اقتصادی، کاهش زیرساخت‌ها، منابع و امکانات سازمانی مهم‌ترین اولویت برای صنعت آی‌تی محسوب می‌شود. تنها شخصی که می‌تواند این جریان را به موفقیت به جلو هدایت کند، مدیر ماشین‌آلات و ابزار رایانه‌ای سازمانی است. مرکز تحقیقاتی گارتنر نیز در بررسی مجزای خود به این نتیجه رسیده است که این مهارت این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته و به نیاز اصلی سازمان‌ها تبدیل شده است.

 5. مهندس شبکه (network architect) – مهندسی اینترنت

       مهندس شبکه یا مهندس اینترنت به شخصی اطلاق می شود که دارای مدارک بین المللی مدیریت شبکه و مهندسی نرم افزار یا IT است تا بتواند با همکاری مدیریت ابزار شبکه را مدیریت کند.برای تغییر شکل برنامه نویسی شبکه(سوکت) نیاز به مدیریت برنامه نویسان این تخصص همراه با نصب و رفع اشکال اجزای سخت افزاری شبکه، قطعات و اتصالات بوسیله مدیریت ابزار است.

       بحث مهندسی شبکه در ابتدا مفهوم کلی مدیریت یک شبکه را می رساند اما درواقع یکی از سختترین مسولیت های یک بخش موسساتی فناوری اطلاعات مدیریت انفورماتیک یا مهندسی شبکه است، البته بزرگی شبکه و نیاز به مراقبت از آن در سطح بالا نیز شرط مهمی در سختی آن است، به هرحال یک مهندس شبکه شاغل در یک موسسه مبتنی بر فناوری اطلاعات نیاز به داشتن شرایط زیر است:

مدارک معتبر از سازمان های ارایه کننده مهندسی شبکه
آشنایی کامل با انواع برنامه های مدیریت شبکه و اپلیکیشن های به روز، استفاده و به روز کردن آنها با استفاده از طرفندهای ویژه
همکاری ویژه با مدیریت سیستم های مجازی و متخصص امینت جهت مدیریت کامل یک شبکه به روز و سالم
مدیریت برنامه نویسان شبکه برای تغییرات در بافت ساختاری شبکه، ساخت و تدوین برنامه های مکمل مدیریت شبکه
اخبار      

شرکت تحقیقاتی گاتنر در پایان مطالعه‌ای جدید اعلام کرده است که در سال 2010 میلادی نیاز به شبکه‌های جدید رایانه‌‌ای و فناوری‌های ارتباطی اطلاعاتی و صوتی به‌طور چشمگیر افزایش می‌یابد و این جریان به این معنی خواهد بود که در ادامه، نیاز به متخصصان و مهندسان شبکه نیز افزایش خواهد یافت. مک‌دونالد از تحلیلگران مرکز گارتنر در این زمینه گفت: آینده صنعت آی‌تی و رقابتی‌تر شدن بازار آن، نیازمند گستردگی شبکه‌های موجود و یکپارچه شدن آن‌ها است. اگرچه از مجموع درآمد شرکت‌ها در سال 2009 کاهش یافت، اما مدیران اطلاعاتی سازمان‌ها هم‌اکنون گزارش داده‌اند که قصد افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود در زمینه شبکه را دارند و به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهند.

  6.  متخصص سیستم های باز

 

مدل مرجع اتصال داخلی سیستم‌های باز

      مدل مرجع اتصال داخلی سیستم‌های بازکه گاه مدل هفت‌لایه osi نیز خوانده می‌شود، توصیفی مفهومی و مجرد از لایه‌هایی است که دو یا چند سیستم مخابراتی یا شبکه کامپیوتری از طریق آن به یکدیگر متصل می‌شوند. این مدل خود یک معماری شبکه نیست چون هیچ سرویس یا پروتکلی در آن تعریف نمی‌شود.

بررسی:

      شرکت‌ها به دنبال مواجه با بحران اقتصادی به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستند و روی آوردن به سیستم‌های متن‌باز از مهم‌ترین روش‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند این کاهش هزینه‌ را به‌دنبال داشته باشد. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان نرم‌افزارهای متن‌باز این روزها سیستم‌های پشتیبانی و نگهداری از محصولات خود را ارایه می‌دهند، مدیران فناوری قصد دارند متخصصان بیشتری در این زمینه جذب کنند تا با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، مدیریت نرم‌افزارهای متن‌باز را به‌طور کامل در دست بگیرند تا جلوی هرگونه مشکل در این زمینه گرفته شود. "مایکل کرون " از موسسان مرکز ارایه منابع آی‌تی Bluewolf در یک مصاحبه جدید اظهار داشته است: ما هم‌اکنون شاهد افزایش نیاز بازار با سیستم‌های متن‌باز هستیم و این امر نشان دهنده افزایش نیاز بازار به متخصصان متن‌باز است. نرم‌افزارهای متن‌باز این روزها محبوبیت بیشتری کسب کرده‌اند و به صورت گسترده‌تر به فروش می‌رسند.

ادامه....

اگر صفرها و یک‌ها همینطور پشت سر هم قرار بگیرند اطلاعات منتقل نمی شود. بلکه باید درباره نحوه ارسال و شکل اطلاعات توافق شود. برای این منظور در شبکه پروتکل هایی به وجود آمد. مدل OSI یکی از مدل‌های استاندارد و پذیرفته شده است که برای استفاده پروتکل‌ها در شبکه به کار می رود. برای به خاطر سپردن این لایه‌ها کافی است حرف اول کلمات این جمله را مد نظر قرار دهیم:

All Packet Should Take Network Data Path

OSI Model

 
Data unit

Layer

Function

 
Host
layers

Data

7. Application

Network process to application

 
6. Presentation

Data representation and encryption

 
5. Session

Interhost communication

 
Segment

4. Transport

End-to-end connections and reliability

 
Media
layers

Packet

3. Network

Path determination and logical addressing

 
Frame

2. Data Link

Physical addressing

 
Bit

1. Physical

Media, signal and binary transmission

 
لایه‌های مدل:

لایه فیزیکی اولین لایه

       این لایه وظیفه انتقال بیت‌ها از طریق کانال مخابراتی را عهده دار می‌شود.مسائل طراحی در این لایه عمدتاً از نوع فیزیکی، الکتریکی، تایمینگ، رسانه فیزیکی انتقال است.

لایه پیوند داده

   وظایف این لایه به ترتیب زیر است:

رفع خطاهای فیزیکی
فریم بندی داده‌ها
هماهنگی بین سرعت گیرنده و فرستنده
کنترل دسترسی به کانال مشترک ف
انتقال مطمئن داده از طریق محیط انتقال
لایه شبکه

   وظایف این لایه به ترتیب زیر است:

کنترل عملکرد زیر شبکه
مسیر یابی
کنترل گلوگاه‌ها
کیفیت سرویس دهی
به پیوستن شبکه‌های ناهمگن
لایه انتقال

  وظایف این لایه به ترتیب زیر است:

شکستن داده‌ها برای لایه‌های پایین تر
تعیین سرویس‌های لایه جلسه
رایج‌ترین نوع اتصال داده کانال نقطه به نقطه است و بدون خطاست
لایه جلسه

   وظایف این لایه به ترتیب زیر است:

برقراری جلسه
مدیریت جلسه
ارائه سرویس‌های کنترل دیالوگ، مدیریت نشانه، سنکرون سازی
خاتمه دادن به جلسه
لایه ارائه

این لایه وظیفه مدیریت ساختار پیام‌ها را برعهده دارد و در اصل برای آن استاندارد سازی می‌کند.

لایه کاربرد

       این لایه شامل مجموعه پروتکل‌هایی جهت وب (HTTP)، انتقال فایل (FTP)، انتقال خبر (NNTP)، و پست الکترونیک (POP و SMTP) است. برنامه های کاربردی نظیر مرورگرهای اینترنتی، برنامه های مدیریت ایمیل و... در این لایه قرار میگیرند و به صورت کلی واسط بین کاربر و دنیای شبکه می باشد.

  7.  مدیر پشتیبانی خدمات

آن دسته از کارشناسان آی‌تی که قصد افزایش مهارت خود در زمینه شناسایی مشکلات داخلی و بهینه‌سازی شبکه، سیستم‌ها و ابزارهای سازمانی را دارند، در سال 2010 فرصت‌های شغلی بیشتری را پیش‌روی خود خواهند دید. این افراد که به عنوان امیدهای جدید سازمان‌ها محسوب می‌شوند، شکاف میان سیستم‌های سازمانی را از میان برمی‌دارند و باعث می‌شوند که هزینه‌های سازمان در نگهداری از زیرساخت‌ها و تجهیزات موجود به حداقل برسد. مرکز تحقیقاتی فارستر به شرکت‌ها توصیه کرده است: با داشتن مدیر پشتیبانی خدمات، ایمن‌تر به جلو گام بردارید و نگران مشکلات پیش‌آمده نباشید. این امر می‌تواند اطمینان لازم برای تکمیل چرخه ارایه خدمات سازمانی را فراهم کند و سازمان‌ها را بدون بروز هرگونه مشکل به جلو هدایت نماید.

 8.  مدیریت سیستم های ذخیره سازی اطلاعات - Database Administrator

    به طور کلی یک پایگاه داده در یک موسسه نیاز به یک مدیر قوی و کارااست تا بتواند از سرعت بالا و امنیت کامل کمک بگیرد و داده های موسسه را ذخیره و بازیابی کند. نرم افزار های ویژه ای برای این امر وجود دارند که البته دارای نواقصی هستند که مدیریت سیستم های مجازی وظیفه انتخاب بهترین و به روزترین سیستم های ذخیره سازی و بانک اطلاعاتی را دارد. به عنوان مثال نرم افزارهای SQL SERVER و ORACLE از گونه های پر قدرت و مورد استفاده برای موسسه های دارای اطلاعات و داده های فوق العاده زیاد و یا دارای بانکهای اطلاعاتی مدیریتی خصوصی و یا کتابخانه های مجازی عمومی است. یک مدیر سیستم های ذخیره سازی اطلاعات توانایی استفاده و مدیریت این نرم افزارها را به عهده دارد چرا که به روز نگه داشتن اطلاعات یک موسسه و بازیابی آنها بصورت لحظه ای یا زمان مورد نیاز کاری بس دشوار و زمان بر است و البته مدیریت این تخصص برای کاهش زمان بازیابی اطلاعات و تغییر و تحول در آنها نقش مهمی دارد.

مدیریت سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات پزشکی

    طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در زمینه الکترونیکی کردن خدمات بهداشتی و درمانی در دنیا صورت گرفته است و به دنبال آن، پیش‌بینی می‌شود که در سال 2010 میلادی نیاز بازار بر کارشناسان خدمات الکترونیکی و مجازی بهداشتی و درمانی افزوده شود. مرکز CompTIA از ایجاد 70 هزار موقعیت شغلی جدید در زمینه خدمات الکترونیکی بهداشتی و درمانی در 12 ماه آینده خبر داده است. این جریان به دنبال تصویب قوانین جدید در دولت آمریکا مبنی بر گسترده‌سازی خدمات بهداشتی و درمانی الکترونیکی صورت می‌گیرد. یکی از مدیران ارشد مرکز CompTIA در این باره توضیح می‌دهد: در تلاشیم تا دریابیم که تخصص‌های مرتبط با خدمات الکترونیکی بهداشتی و درمانی در سال جاری تا چه اندازه گسترش می‌یابند.

  9. متخصص منابع

      نرم‌افزارهای-به‌عنوان-خدمات، سرویس‌های مبتنی بر اینترنت، خدمات مدیریت‌شده، سیستم‌های برونسپاری سازمانی از جمله تخصص‌هایی محسوب می‌شود که این روزها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و مدیران آی‌تی در حال ادامه تحصیل در آن‌ها هستند. این تخصص‌ها سازمان را با منابع جدید آشنا می‌کنند و نسل جدید امکانات رایانه‌ای و اینترنتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا به صورت بهینه‌تر و با هزینه کمتر به اهداف خود دسترسی پیدا کنند. هنوز بسیاری از سازمان‌ها با این تخصص‌های نوپا آشنایی ندارند، اما به‌کارگیری یک متخصص منابع رایانه‌ای سازمانی می‌توانند کمک شایانی در تفهیم این تخصص‌های جدید کند و این امکان را فراهم سازد تا به صورت بهینه، به نیاز سازمان پاسخ گفته شود.

10. مدیر فهرست کردن خدمات

 سازمان‌ها این روزها تلاش می‌کنند کلیه خدمات مورد نیاز خود در حوزه آی‌تی را به صورت داخلی انجام دهند و برای نیل به این هدف، به یک مدیر متخصص نیاز دارند که بتواند نیازهای آن‌ها را به درستی تشخیص دهد و با اولویت‌بندی این نیازها، امکان پاسخ‌گویی صحیح به آن‌ها را با هزینه مشخص فراهم کند. کارشناسان در مطالعات اخیر خود به طور دقیق نشان داده‌اند که فهرست‌سازی خدمات سازمانی و استفاده از آن‌ها در پاسخگویی به نیازهای موجود، تا چه اندازه می‌تواند در افزایش کارایی و اثربخشی سازمانی تاثیرگذار باشد. مدیر فهرست‌یابی خدمات سازمانی وظیفه دارد که به طور مستمر، کلیه خدمات ارایه شده در سازمان را زیر نظر بگیرد و در مقابل هر یک از آن‌ها مسؤولیت مجزای خود را به خوبی انجام دهد.

  11. مهندس فرآیند بازرگانی

 تخصص یک فرد در زمینه تجارت و بازرگانی چه بصورت مجازی و چه حضوری(فیزیکی)  جزو عوامل بسیار مهم چرخش مثبت روال اقتصادی موسسه می باشد. یافتن مشتری برای محصولات یا خدمات موسسه مبتنی بر IT ، نیازمند همکاری مهندس فرآیند بازرگانی با مهندس شبکه برای کار در شبکه با نرم افزارهای مخصوص بازاریابی و بازرگانی (تبادل داده و هزینه) است. جلب مشتری و مدیریت مشتریان توسط نرم افزارها یا سیستم هایی است که انتخاب و به روزرسانی آنها از وظایف مدیریت سیستم های مجازی است، امری است که نیاز به تجارت را از طریق شبکه موسسه ملزوم می کند. اما امنیت این پردازش ها در شبکه مانند پرداخت ها و دریافت ها هم از نیازمند ایجاد امنیت توسط متخصص این رشته است. در خارج از شبکه همواره عملیت بازرگانی بصورت فیزیکی انجام می شود و بطور کلی این تجارت الکترونیکی از نوع ناقص به حساب می آید. یک مهندس بازرگانی باید دارای:

مدارک معتبر از سازمان های ارایه کننده مهندسی فرآیند بازرگانی
آشنایی کامل با انواع برنامه های مدیریت شبکه و اپلیکیشن های به روز، استفاده و به روز کردن آنها با استفاده از طرفندهای ویژه
همکاری ویژه با مدیریت سیستم های مجازی و متخصص امینت جهت مدیریت کامل یک تجارت سالم و مفید
مدیریت مشتریان توسط برنامه
      نیاز بازار جهانی به متخصصان سیستم‌های ادراکی بازرگانی و تجاری بسیار افزایش یافته است و کارشناسان در مطالعه جدید خود به این نتیجه رسیده‌اند که در سال 2010 میلادی مهم‌ترین تصمیمات شرکت‌های بزرگ در این زمینه توسط این متخصصان اتخاذ می‌شود. به گفته مرکز تحقیقاتی گارتنر، سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ این روزها در جست‌وجوی مهندسان فرآیند بازرگانی و تجاری هستند تا بتوانند با تکیه هرچه بیشتر بر نسل جدید فناوری‌ها، با اطمینان بیشتر به اهداف خود دسترسی پیدا کنند.

 12-مدیر انفورماتیک CIO کیست ؟

     مدیر انفورماتیک یا CIO یا مدیر اطلاعات (chief information officer) مدیر اجرایی ارشدی است که مسولیت تمامی مقوله های مرتبط با فناوری و سیستم های اطلاعات یک سازمان را بر عهده دارد . در حقیقت، این فرد بهره گیری از فناوری اطلاعات را به منظور پشتیبانی از اهداف سازمان مدیریت و رهبری می کنند. مدیر فناوری اطلاعات کسی است که ناگزیر از به کار بردن بهترین، مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین ابزارها و راه کارهای شناخته شده برای مدیریت اطلاعات در یک سازمان است. بنابراین چنین فردی باید شناخت مناسبی از این شاخه از فن آوری اطلاعات داشته باشد.

     امروزه گردش وسیع اطلاعات در صنایع و نهادهای خدماتی گوناگون بخشی حیاتی از گردش امور محسوب می شود. و سازمانهایی که قادر به تسهیل گردش اطلاعات در مجموعه خود نیستند در یک فضای رقابتی قادر به ادامه بقا نخواهند بود.
در چنین شرایطی نقش راهبردی افراد که در هر یک از این موسسات و شرکت ها مسولیت نگهداری و توسعه شریانهای گردش اطلاعات را بر عهده دارند غیر قابل انکار و خطیر است. به همین دلایل و توضیحات، برای محافظت و به مخاطره نیفتادن امنیت  اطلاعات یا کسب و کار در یک شرکت باید مسولیت این امر مهم را به افرادی با تجربه و با سواد مربوطه و  با مسولیت سپرد.

    لذا با توجه به پیشرفت فناوری اطلاعات در جامعه و به خصوص محیط شرکت ها و سازمانها که عملا تمام مقولات مرتبط با اطلاعات سازمانی را تحت تاثیر قرارداده است. همچنین در خصوص مدیریت این مقوله که به طور کلی مدیریت گردش، ثبت، و امنیت اطلاعات سازمانی از وظایف به عهده اوست. پیشنهاد می گردد برای جلوگیری از تداخل روابط کاری و اداری و با توجه به اهمیت موضوع به لحاظ در دسترس بودن اطلاعات محرمانه شرکت و همکاران و بحث حراست it و نرم افزارهای موجود و همچنین صرف هزینه و انرژی شرکت جهت آموزش نیرو به عنوان راهبر سیستم این واحد بطور رسمی در شرکت ها، راه اندازی شود و مسولیت آن به عهده مدیر همان واحد که (دفتر انفورماتیک و فن آوری اطلاعات وآمار) می باشد گذارده شود. ضمنا قابل توجه می باشد  که راهبر سیستم از نیروها و کاربران متعهد شناخته شده و مشغول به کار و آشنا به کامپیوتر و مباحث نرم افزاری بوده تا مسولیت این کار به عهده آن شخص واگذار شود.
کلمات کلیدینمونه سوالات استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات خوشه ۱۲۶۷ failha.com/نمونه-سوالات-استخدامی-کارشناس-فناوری/2673 ۳ روز پیش - نمونه سوال استخدامی “کارشناس فناوری اطلاعات”با پاسخ ,نمونه سوال استخدامی “کارشناس فناوری اطلاعات”با پاسخنامه, نمونه سوال استخدامی “کارشناس ... کارشناس فناوری اطلاعات - نمونه سوالات استخدامی بانک تجارت testdoni.ir/tag/نمونه-سوالات-استخدامی-کارشناس-فناور-14 دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات خوشه 1267 , دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات خوشه 1267 , دانلود رایگان نمونه ... دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات ... testiha.ir/post/946 ۳ روز پیش - نمونه سوال استخدامی “کارشناس فناوری اطلاعات”با پاسخ ,نمونه سوال استخدامی “کارشناس فناوری اطلاعات”با پاسخنامه, نمونه سوال استخدامی “کارشناس ... استخدام بانک حکمت ایرانیان 94 +استخدام همکاران بازنشسته و ... www.estekhtam.com/استخدام-بانک-حکمت-ایرانیان/ ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سوالات آزمون استخدامی بانک ها سوالات رایج در آزمون های استخدامی معاونت فناوری. ... معاونت فناوری اطلاعات و طرح و برنامه بانک حکمت ایرانیان جهت تکمیل ... حداقل معدل برای شرکت کنندگان مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۴ می باشد. سوالات کارشناس فناوری اطلاعات استخدامی دستگاه های اجرایی ... www.pazhang.ir/?tag=سوالات-کارشناس-فناوری-اطلاعات-استخدا دانلود نمونه سوالات کارشناس فناوری اطلاعات استخدامی دستگاه های اجرایی کشور سال ۹۴ شما می توانید این مجموعه سوالات را با ارزانترین قیمت در اینترنت خریداری نمایید ... دانلود نمونه سوالات کارشناس فناوری اطلاعات استخدامی دستگاه ... www.pazhang.ir/?tag=دانلود-نمونه-سوالات-کارشناس-فناوری-اط دانلود نمونه سوالات کارشناس فناوری اطلاعات استخدامی دستگاه های اجرایی کشور سال ۹۴ شما می توانید این مجموعه سوالات را با ارزانترین قیمت در اینترنت خریداری نمایید ... نمونه سوالات استخدامی بانک تجارت | نمونه سوالات تخصصی ... testdoni.com/ Announcement: نمونه سوالات استخدامی مشترک فراگیر۹۴ +دانلود آگهی استخدام ... نمونه سوالات استخدامی کارشناس فناوری اطلاعات خوشه ۱۲۶۷ · دانلود رایگان نمونه سوالات ... سوالات ازمون استخدامی کارشناس اموراستاندارد وتحقیقات ... pornab.blog.ir/.../سوالات-ازمون-استخدامی-کارشناس-اموراستاندارد-وتحقی... ۲ ساعت پیش - سوالات استخدامی کارشناس امور پردازش اطلاعات ثبت احوال 94 · دانلود نمونه .... سوالات کارشناس فناوری اطلاعات استخدامی دستگاه های اجرایی کشور ۹۴. دانلود رایگان سوالات آزمون استخدامی کارشناس فناوری IT آموزش ... educationnurtureemployment.blog.ir/.../دانلود-رایگان-سوالات-آزمون-است... ۴ روز پیش - رشته فناوری اطلاعات ( آی تی IT ) چیست ؟ دسته: آی تی IT تاریخ ایجاد در پنج شنبه, 10 شهریور 1390 00:39 نوشته شده توسط Super User سوالات استخدامی کارشناس امور پردازش اطلاعات ثبت احوال ... boxiaozui.com/page-406931.html سوالات بر دو قسم است : سوالات عمومی : ۱- سوالات استخدامی فناوری اطلاعات (مهارتهای هفت گانه icdl) شامل ۲۵۰ سوال با پاسخنامه. ۲- سوالات استخدامی ریاضی وآمار مقدماتی ... 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحهٔ بعدی