دانلود رایگان سوالات استخدامی زبان و ادبیات فارسی


سوالات اختصاصی رشته زبان و ادبیات فارسی ویژه آزمونهای استخدام ارگانها و مراکز مهم دولتی


دانلود رایگان :
درباره زبان و ادبیات فارسی و آشنایی با این درس :

آینده شغلی رشته ادبیات فارسی چگونه است؟


رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی یکی از شاخه‌های اصلی رشته‌ی علوم انسانی است؛ یعنی دانش‌آموزانی که در رشته‌ی علوم انسانی درس خوانده‌اند، شانس بالایی برای پذیرش در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی دارند؛ یعنی به علت ظرفیت نسبتاً زیاد دانشگاه‌ها برای این رشته، شانس قبولی ایشان در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی بالاست. دروس اصلی و پایه‌ای این رشته در دوران دبیرستان، شامل کتاب‌های ادبیات فارسی، زبان فارسی، قافیه و عروض، آرایه‌های ادبی، تاریخ ادبیات ایران و جهان، متون نظم و نثر و نقد ادبی است.

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج، افرادی که علاقمند به ادامه‌ی تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی یا شاخه‌ها و گرایش‌های آن باشند، می‌توانند رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی را انتخاب کنند. دوره‌ی تحصیل کارشناسی ادبیات مانند سایر رشته‌ها، 4 سال طول می‌کشد و دارای 148 واحد درسی است. البته لازم به تذکر است که در مقطع کارشناسی، این رشته، گرایش‌بندی نشده‌است و تنها کسانی که این رشته را تا مقاطع بعدی، یعنی کارشناسی ارشد یا دکتری ادامه ‌دهند، می‌توانند گرایش مورد علاقه‌ی خود را به‌طور آکادمیک دنبال کنند. البته در هر صورت، افراد می‌توانند حوزه‌های مورد علاقه‌ی خود را در این رشته یافته و به‌طور غیررسمی (غیردانشگاهی) در آن کسب مهارت نمایند. گرایش‌های رسمی (دانشگاهی) رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی که در مقاطع بالاتر از کارشناسی، انتظار دانشجویان را می‌کشد، عبارت است از: چند گرایش کلی به نام‌های «ادبیات حماسی»، «ادبیات غنایی»، «ادبیات عرفانی» و «ادبیات تعلیمی» که در اکثر دانشگاه‌های بزرگ و مطرح کشور، طرح‌ریزی شده‌است. شایان ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها (چون دانشگاه شیراز) ابتکار عمل را به دست گرفته و برای ایجاد برخی از رشته‌های جدید، دست به اقداماتی زده‌اند و گرایش‌هایی تازه را راه‌اندازی کرده‌اند؛ گرایش‌هایی مانند «نقد ادبی»، «ادبیات تطبیقی»، «ادبیات کودک و نوجوان» و ... .
اما از مهارت‌هایی که در داخل رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی نهفته است و انتظار می‌رود که هر فارغ‌التحصیل این رشته، تاحدودی با آن‌ها آشنایی داشته باشد، یکی «ویراستاری» است که بازار کار نسبتاً خوبی نیز دارد؛ در حقیقت، مهارت در ویرایش، یکی از مهارت‌های اصلی یک ادیب و فارغ‌التحصیل زبده‌ی ادبیات است. «روزنامه‌نگاری»، «نویسندگی» در زمینه‌های مختلف، «گویندگی» و «خلق آثار ادبی نظم و نثر»، از اموری است که معمولاً یک فارغ‌التحصیل رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی به نحو مطلوب‌تری از عهده‌ی انجام آن برمی‌آید.

از گرایش‌های نهفته در ادبیات فارسی که هنوز به طور منفک و رسمی در دانشگاه‌ها تدریس نمی‌شود، اما واحدهایی را در مقاطع کارشناسی و بالاتر این رشته شامل می‌شود و یا در کلاس‌های آزاد می‌توان آن‌ها را پیگیری نمود، می‌توان به «ادبیات جهان»، «نسخه‌شناسی» و تصحیح نسخه، «شاهنامه‌پژوهی»، «زبان پهلوی» و دیگر زبان‌های باستانی، تمرکز بر روی یکی از آثار کلاسیک ادبی مثل غزلیات حافظ، مثنوی معنوی و ...، «داستان‌نویسی»، «نقد شعر و داستان»، «طنزپردازی»، «شرح نویسی» و ... اشاره کرد.


مقدمه
ادبیات آئینه فرهنگ و تمدن یک ملت است و بسیاری از مسائل از قبیل شیوه معیشت، طرز فکر، اندیشه های فلسفی، عقاید و آرای مذهبی و اخلاقی، آداب و رسوم و مانند آنها در آثار ادبی نمایان می شود. انتخاب این رشته با توجه به اینکه قاعده ها و ضوابط زبان مادری را به ما می آموزد به ظاهر معمولی و آسان به نظر می آید اما در واقع لطائف و ظرائفی دارد که در مراحل تخصصی کار را مشکل می کند. در این رشته دو بخش زبان و ادبیات فارسی مورد بررسی قرار می گیرند. قلم و زبان فارسی شامل زبان شناسی، دستور زبان، اصول نگارش و ویرایش و در بخش ادبیات، سبک شناسی ، نقد ادبی، انواع ادبی، تاریخ ادبیات ، بدیع، معانی، بیان، عروض و نیز متون نظم و نثر کلاسیک مورد بررسی قرار می گیرند. 
ضریب دروس دبیرستان درس ریاضی و اقتصاد، تاریخ و جغرافی، علوم اجتماعی و روان شناسی 1. ادبیات فارسی- زبان عربی 3 و علوم فلسفه و منطق ضریب 2 
در پایان تکرار این مطلب ضروری است که رشته زبان و ادبیات فارسی با زبان مادری ما یک تفاوت اساسی دارد و آن اینکه تحصیل در رشته ادبیات فارسی فنی و تخصصی است. 

سطوح رشته

ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
1 آزاد- آباده * ‌ *
2 آزاد- آزاد شهر *
3 آزاد- اسلامشهر *
4 آزاد- اهر *
5 آزاد- اهواز *
6 آزاد- ایذه * ‌*
7 آزاد- ایرانشهر ‌*
8 آزاد- ایلام * ‌*
9 آزاد- بابل * *
10 آزاد- بجنورد *
11 آزاد- بردسیر *
12 آزاد- بناب * *
13 آزاد- بیرجند *
14 آزاد- بیضاء *
15 آزاد- تبریز * *
16 آزاد- تربت حیدریه *
17 آزاد- تنکابن *
18 آزاد- تهران *
19 آزاد- تویسرکان *
20 آزاد- جیرفت *
21 آزاد- خرم آباد *
22 آزاد- خلخال * *
23 آزاد- خمینی شهر *
24 آزاد- داراب *
25 آزاد- دامغان *
26 آزاد- دزفول *
27 آزاد- دهاقان *
28 آزاد- رامهرمز *
29 آزاد- رشت * ‌*
30 آزاد- رودهن *
31 آزاد- زنجان * *
32 آزاد- ساری *
33 آزاد- ساوه *
34 آزاد- سبزوار *
35 آزاد- سراب ‌*
36 آزاد- سمنان *
37 آزاد- سنندج * *
38 آزاد- سیرجان *
39 آزاد- شاهرود *
40 آزاد- شهرری *
41 آزاد- شهرکرد * *
42 آزاد- شوشتر ‌*
43 آزاد- شیروان * ‌*
44 آزاد- طبس *
45 آزاد- علی آباد کتول
46 آزاد- فردوس *
47 آزاد- فسا * ‌*
48 آزاد- فیروزآباد * ‌*
49 آزاد- قم *
50 آزاد- گچساران * ‌*
51 آزاد- گرگان *
52 آزاد- لاهیجان *
53 آزاد- مرند *
54 آزاد- مرودشت *
55 آزاد- مشهد *
56 آزاد- ملایر *
57 آزاد- مهاباد * *
58 آزاد- میانه *
59 آزاد- نجف آباد * *
60 آزاد- نوشهر و چالوس * *
61 آزاد- نی ریز *
62 آزاد- ورامین پیشوا * *
63 آزاد- کاشان *
64 آزاد- کرج * *
65 آزاد- کرمان * ‌ *
66 آزاد- کرمانشاه *
67 آزاد- یاسوج *
68 آزاد- یزد *
69 آزاد-آستارا * *
70 آزاد-ابهر *
71 آزاد-اراک *
72 آزاد-اردبیل *
73 آزاد-اقلید * *
74 آزاد-بروجرد *
75 آزاد-بوشهر * *
76 آزاد-تاکستان *
77 آزاد-خوراسگان * ‌ ‌
78 آزاد-زاهدان *
79 آزاد-نیشابور * *
80 آزاد-همدان *
81 اراک *
82 ارومیه *
83 الزهرا تهران *
84 امام خمینی قزوین *
85 ایلام *
86 بابلسر *
87 بندرعباس ‌*
88 بوعلی سینا همدان *
89 بیرحند * ‌
90 تبریز *
91 تربیت معلم سبزوار ‌*
92 تهران ‌*
93 خرم آباد *
94 خوارزمی *
95 زابل *
96 زاهدان *
97 زنجان ‌*
98 سمنان *
99 شهیدچمران اهواز *
100 شیراز *
101 صنعتی اصفهان *
102 علامه طباطبائی *
103 قم *
104 محقق اردبیلی اردبیل *
105 ولیعصر رفسنجان *
106 کاشان *
107 یاسوج *
108 یزد *

درسهای رشته

ردیف نام درس ردیف نام درس
1 آشنایی با علوم اسلامی 2 آشنایی با علوم قرآنی
3 ادبیات معاصر 1 نظم 4 ادبیات معاصر 2 نثر
5 انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن 6 انقلاب اسلامی و زمینه‌های ادبی آن
7 انواع ادبی 8 تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی
9 تاریخ ادبیات 1 10 تاریخ ادبیات 2
11 تاریخ ادبیات 3 12 تاریخ اسلام
13 تربیت بدنی 2 14 روش تحقیق و مرجع شناسی 2
15 زبان خارجی 16 زبان خارجی تخصصی
17 سبک شناسی 1 نظم 18 سبک شناسی 2 نثر
19 عروض و قافیه 20 غزلیات شمس
21 قرائت متون عربی 22 قواعد عربی
23 مبانی عرفان و تصوف 24 متون اسلامی (آموزش زبان عربی)
25 متون تفسیری فارسی 26 متون نثر 1
27 متون نثر 2 28 متون نثر 3
29 متون نثر 4 30 متون نظم 1
31 متون نظم 2 32 متون نظم 3
33 متون نظم 4 34 متون نظم 5
35 معارف اسلامی 1 36 معارف اسلامی 2
37 معانی و بیان 1 38 معانی و بیان 2
39 مقدمات زبان شناسی 40 نثر 5
41 نقد ادبی 42 کلیات فلسفه اسلامی

صنعت و بازارکار
اولین جائی که دانشجویان این رشته مشغول به کار می شوند مدارس آموزش و پرورش در همه سطوح ابتدائی، راهنمایی و دبیرستان می باشد، عمده کار آنها ترویج و نشر زبان فارسی است که محل ارائه آن به قشر جوان و در سطح مدارس است که با ادامه تحصیل کار در دانشگاه نیز از جاهائی است که امکان جذب آنها نیز هست البته در سطح کارشناسی می توان جذب نهضت سوادآموزی نیز شد. 
کلمات کلیدینه سوالات استخدامی زبان و ادبیات فارسی - استخدام دهوند dehvand.ir/jobs/نمونه-سوالات-آزمون-استخدامی-زبان-و-ادب/ ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - لینک دانلود نمونه سوالات نمونه جامع دروس عمومی (دانلود رایگان) تعداد سوالات 1771 ، همراه با پاسخ نامه کلیدی و تشریحی شامل 7 درس (زبان و ادبیات ... دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی ادبیات فارسی ... - مخفیگاه www.makhfigah.com/...سوالات-استخدامی/1092-دانلود-رایگان-نمونه-سوال... اکثر آزمون های استخدامی کشور دارای سوالاتی در زمینه درس زبان و ادبیات فارسی می باشند. این بسته که حاوی نمونه سوالاتی در رابطه با درس ادبیات فارسی می باشد ... دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی ادبیات فارسی - ایران عرضه iranarze.ir/free/58-adabiyat-soal.html دانلود رایگان نمونه سوالات استخدامی ادبیات فارسی ، دانلود رایگان سوالات استخدامی زبان و ادبیات فارسی ویژه آزمونهای استخدام ارگانهای دولتی (بسته شماره 2) دانلود نمونه سوالات آزمونهای استخدامی درس زبان و ادبیات فارسی ... www.modir.ir/Articles/3025.aspx این فایل شامل 365 نمونه سوال آزمونهای استخدامی در درس زبان و ادبیات فارسی و تاریخ ادبیات همراه با پاسخ گزینه ای می باشد که به صورت Pdf قابل دانلود است. دانلود سوالات آزمون و مصاحبه استخدامی - جزوات و نمونه سوالات ... testdownload.ir/post/403 برای دانلود سوالات این وب سایت نیاز به کلمه عبور دارید، اگر تا کنون کلمه عبور را دریافت نکرده اید، اینجا کلیک کنید. ادبیات فارسی {جزوه}. دانلود جزوه زبان و ... دانلود رایگان سوالات استخدامی با پاسخنامه - نمونه سوالات ... kazemireza.blogfa.com/post/6 نمونه سوالات گزینشی،استخدامی،مصاحبه ای ✿ - دانلود رایگان سوالات استخدامی با پاسخنامه - سوالات مصاحبه ... ریاضیات عمومی و آمار، معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی جزوه زبان و ادبیات فارسی ویژه آزمون های استخدامی shop.iranestekhdam.ir/استخدامی-جزوه-ادبیات-فارس-آزمون-employment.ht... یکی از دغدغه های اساسی متقاضیان شرکت کننده در آزمون های استخدامی، مطالعه منابعی مفید و کارآمد جهت پاسخ گویی به سوالات دروس عمومی و از جمله درس زبان و ادبیات ... دانلود جزوه استخدامی زبان و ادبیات فارسی | منابع استخدامی www.dl-pa.ir/دانلود-جزوه-استخدامی-زبان-و-ادبیات-فار/ ۱ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - این بسته حاوی گلچینی از مهمترین نکات کلیدی و سوالات تستی درس زبان و ادبیات فارسی (به همراه پاسخنامه) است که قابل مطالعه برای کلیه آزمون های ... جزوه و نمونه سوالات زبان و ادبیات فارسی آزمون های استخدامی libemploy.blogfa.com/.../جزوه-و-نمونه-سوالات-زبان-و-ادبیات-فارسی-آزمو... دانلود سوالات آزمون و مصاحبه استخدامی - جزوه و نمونه سوالات زبان و ادبیات فارسی آزمون های استخدامی - تست دانلود، سوالات استخدامی، نمونه سوالات استخدامی، سوالات ... دانلود نمونه سوالات زبان و ادبیات فارسی آزمون های استخدامی-به ... www.atamti.ir/post/106/estekdam.html یک فایل پی دی اف حاوی 266 سوال از سوالات زبان و ادبیات فارسی آزمون های استخدامی، توصیه می شود ابتدا فایل اول را مطالعه نمایید و سپس به سراغ تست زنی بروید، .