دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی  سازمان انتقال خوندانلود رایگان سوالات عمومی استخدامی  سازمان انتقال خون :
خرید سوالات استخدامی با جواب


درباره مشاغل  سازمان انتقال خون و آشنایی با آن :

 
آشنایی با سازمان انتقال خون
اولین اشاره به انتقال خون در تاریخ بیشتر جنبۀ افسانه دارد که مدآ برای بازگشت جوانی به پدرش ، خون او را گرفت و به جای آن خون فرد جوان را جایگزین نمود . در سال 1616 میلادی باکشف سیستم گردش خون توسط ویلیام هاروی اقدامهای متعددی برای انتقال خون صورت گرفت که به علت ایجاد عوارض و واکنشهای مرگبار وقفه ای بیش از یک قرن در انتقال خون ایجاد شد . در سال 1818 میلادی انتقال خون به روش علمی توسط جیمز بلاندل انجام شد . دوران نوین انتقال خون در اوایل قرن بیستم با کار برجسته لنداشتاینر در کشف گروههای خونی آغاز شد در ابتدا انتقال خون بصورت مستقیم رگ به رگ انجام می گرفت و بتدریج ، پیشرفتهای علمی که در این زمینه ایجاد شد ، موادی را برای جلوگیری از انعقاد خون به منظور انتقال خون استفاده کردند . در کشور ما از سال 1324 به بعد انتقال خون بصورت پراکنده در بیمارستانهای مختلف انجام شد طی سال های متمادی مراکز انتقال خون ارتش ، شیرخورشید سابق و دانشکده پزشکی تأسیس و شروع بکار نمودند سرانجام در 9 مرداد سال 1353 سازمان انتقال خون ایران تأسیس و شروع بکار نمود . در سال 1363 اساسنامه سازمان انتقال خون به عنوان تنها مرجع خدمات انتقال خون در سراسر کشور تصویب شد و هم اکنون  اداره کلیه مراکز سازمان انتقال خون وابسته به وزارت بهداشت می باشد .

تاریخچه انتقال خون واهمیت آن
    انتقال خون در طول تاریخ ، مثل سایر علوم ، از فراز و نشیب های بسیاری عبور کرده، و به همت دانشمندان از شکل جادوئی و نیمه علمی بودن ابتدائی خود خارج و به سطح پیشرفته کنونی رسیده که اکنون بعنوان یک علم چندجانبه (Multidisciplinaroy) شناخته می شود. از سوئی پیشرفت دیگر علوم از قبیل فیزیولوژی، ایمنولوژی، بیوشیمی، ژنتیک، مهندسی زیستی، مهندسی مکانیک و غیره در ترقی علم انتقال خون تأثیر بسزایی داشته اند.
     از دیرباز در تاریخ شواهدی در دست است که بشر در تجسس دارو یا وسیله ای بوده است تا به هدف زیر برسد :
1-   بیمار نشود، 2- به عوارض پیری مبتلا نگردد و 3- مرگ گریبان اورا نگیرد.
    در حالیکه با دیدن خروج خون از بدن مجروحین دچار وحشت و هراس می شدند برای خون خواص عجیب و جادوئی قائل بودند. خون را نشانه حیات، شجاعت، سلامتی و جوانی ابدی می دانستند.
    گلادیاتورها خون سربازان مغلوب را به منظور تقویت می آشامیدند. امپراطور مغول ( کوبلای خان 1284-1219 م ) عموی خود را به مرگ محکوم نمود و برای اینکه خون امپراطوری به زمین ریخته نشود و در معرض آفتاب و آسمان قرار نگیرد، دستور داد وی را داخل پتو به قتل برسانند. سران مغولبه سربازان خود دستور می دانند که برای تقویت از خون اسبان خود بنوشند، شاهزادگان و بزرگان مصر برای رفع عوارض پیری و خستگی به دستور ساحران و جادوگران، خون حیوانات را آشامیده و حمام خون می گرفتند.
    در جریان انقلاب فرانسه، خون اشراف محکوم را به بیچارگان مورد مرحمت، بعنوان یک آشامیدنی مخصوص هدیه می نمودند و بالاخره در بعضی از قبائل خون اولین شکار یک شکارچی جوان را می نوشیدند.
    اولین انتقال خون در تاریخ که بیشتر جنبه افسانه ای دارد، در حکایت آمده است که مدآ(Medea) برای بازگشت جوانی به پدرش خون از رگهای او گرفته و به جایش خون فرد جوان یا به روایت دیگر معجون عجیبی که با خون ساخته شده بود جایگزین نمود. در یک نوشته قدیمی عبری آمده است که برای درمان جذام پادشاه، خون اورا عوض کردند.یونانیان معتقد بودند که خون در کبد ساخته می شود و بوسیله وریدها در بدن پخش می شود، چون در اعمال تشریح در شریانها خونی دیده نمی شد، می گفتند که برای رسانیدن هوا به اعضا است و لذا این شرائین را به نام آرتر که مشتق از کلمه هواست نامیدند، بعد ها گالن ثابت کرد در شرائین هم خون وجود دارد، ولی آشامیدن خون راسو یا سگ را برای درمان هاری توصیه می کرد.
   مردم نروژ نوشیدن خون سگ آبی را برای درمان صرع و راشیتیسم مفید می دانستند. در سال 1492 میلادی که کریستفر کلمب قاره آمیریکا را کشف کرد، به دستور جادوگری برای بهبود پاپ هشتم که از بیماری مزمن کلیه رنج می برد، اقدام به تعویض خون وی با خون 3 جوان نمود، گفته می شود از خون آنها معجونی برای نوشیدن پاپ تهیه نمود و در اثر خون گرفتن از آن 3 جوان، آنها فوت کردند. ولی پاپ از خوردن نوشابه خودداری کرد و دستور داد جادوگر را تنبیه کنند.
  کشف جریان خون :
    جریان خون ریوی بوسیله پزشکی از اهالی دمشق در اواسط قرن 13 میلادی کشف گردید. علاالدین علی ابی الحزم قریشی معروف به ابن النفیس (1280- 1210 م) در نزدیکی دمشق متولد شده وی علامه، قاضی، فیلسوف و مبلغ مذهبی نیز بوده است در بیمارستان المنصوری قاهره خدمت می نمود و رسالات چندی نگاشته است. در تفسیری که به کتاب قانون ابن سینا نوشته آرا و عقاید پیشینیان را درباره جریان خون مورد تجدید نظر قرار داده است. وی در این باره می نوسد: هنگامی که خون در بطن راست تصفیه شد باید به بطن چپ که جوهر حیاتی از آن سرچشمه می گیرد وارد شود ولی بین این دو بطن مجرایی وجود ندارد زیرا ساختمان جدارهای قلب در این قسمت محکم است، نه دارای دریچه مرئی است و نه آنچنان که جالینوس معتقد بوده کجاری نامرئی وجود دارد تا خون به جریان افتد. لذا به ناچار خون باید از راه شریان ریوی به ریه ها رفته و در آنجا منتشر و با هوا مخلوط و تا قطره آخر پاک شود،سپس از طریق ورید ریوی به بطن چپ قلب بازگردد.
     پزشک اسپانیولی میشل سروه که در سال 1553 میلادی به جرم اشاعه کفر و مخلوط نمودن علم الهی با تشریح به حکم کالو و محکوم به سوزانیده شدن گشته بود در نوشته های خود جریان ریوی را شرح داد که ممکن است به علت آشنایی و تماس با نشریات عربی از کارهای ابن النفیس بهره برده باشد.
    بالاخره افتخار کشف جریان خون نصیب ویلیام هاروی گردید. وی در اثر تجربیات خود در سال 1616 جریان خون را کشف نمود و گزارش آن را در سال 1628 در مقاله ای منتشر نمود. انتشار این مقاله باعث بحثهای مفصلی بین موتفقین ومخالفین گردید. با تمام این مخالفتها دانشمندان در نقاط مختلف دنیا با دستگاهههای عجیب و غریب ابداعی خود، مباردت به انتقال خون نمودند. پیشو (Pichot) با دستگاهی مشتمل بر دو نقره متصل به یک کیسه چرمی در حیوانات انتقال خون نمود که گزارش آن را کشیش دیگری به نام دگابه (Degabet) اعلام نمود.
 پیدایش سرنگ:
     در سال 1656 کرستفر ورن(Christopher Wren) نوعی سرنگ ابداع نمود. وی که ستاره شناس معروف و بگفته ای پزشک هم بود در 16 سالگی دستیار یکی از شاگردان ویلیام هاروی بودو بعداها در دانشگاه آکسفورد به تحصیل مشغول گردید. در سال یاد شده با کمک همکلاسی خود رابرت بویل(Boyle) به فکر تزریق داخل وریدی افتادند و با دستگاهی شامل مثانه یک حیوان مجهز به پر تو خالی و بقولی نوعی سرنگ که به قسمت باریک سوزنی  شکل توخالی منتهی می گردید محلول مورفین در شراب را داخل ورید یک سگ تزریق نمودند و چند سال بعد بویل با استفاده از همین روش داروهای مختلفی را به زندانیان لند ن تزریق نمود.
  شروع انتقال خون:
 فرانسیس پوتر(Poter) به نقل یکی از معاصران وی به نام اوبر(Ober) شاید اولین کسی باشد که از سال 1639 به فکر انتقال خون بوده و بالاخره ده سال بعد با یک لوله و پر در مرغ انتقال خون انجام داده است. ریچارد لوور(Lower) ، اولین کسی است که با کمک ادموند کینگ (King) عمل انتقال خون را بین دو سگ انجام دادند. احتمالا" انتقال خونهایی بوسیله ژان دانیل ماژور در 1664م  بکار رفته و دستگاهی هم برای اینکار تعبیه نموده بود و حتی از املاح آمونیاک ضد انعقاد استفاده نموده است.
    ژان دنیس (Denis) پزشک جوان دربار لوئی 14 با کمک همکارانش به نظر می آید اولین کسی باشد که انتقال خون به انسان انجام داده است. در 15 ژوئن 1667 در حدود 270 گرم خون بره به جوان بیماری تزریق نمود و بیمار آنرا تحمل کرد جلب توجه که گزارش نمود که بیمار ادرار تیره دفع نمود( اولین گزارش از هموگلوبینوری). در همان سال این عمل دنیس را در بیماران دیگری تکرار نمود و حتی گفته است که به پسر وزیر داخله سوئد که سخت بیمار بود و در آن موقع در پاریس بسر می برد دوبار خون تزریق شد. آخرین بیماری که دنیس به وی خون تزریق نمود شخص نیمه دیوانه ای به نام آنتوان موروا بود که در پی یک ماجرای عشقی ناموفق بیمار شده بود. دنیس در اواخر سال 1667 بعد از گرفتن 280 گرم خون از بیمار در حدود 160 گرم خون گوساله به وی تزریق نمود و اتفاق ناگواری رخ نداد. دو روز بعد تزریق دوم را انجام داد. دنیس در گزارش خود می نویسد همین که خون وارد ورید بیمار شد احساس گرمی و سوزش در سرتاسر دست تا زیر بغل نمود. نبض وی سریع و عرق سردی سر و روی بیمار پوشاند.  بیمار احساس درد شدید در ناحیه کلیه و شکم نود و صبح روز بعد ادرار تیره ای دفع نمود روز سوم ادرار بیمار شفاف شده و حالات روحی وی تخفیف یافته و از بیمارستان مرخص شد.
    چند ماه بعد در اثر تشدید بیماری همسربیمار، از دنیس تقاضای انتقال خون نمود ولی به علت اشکالات فنی عمل انتقال خون انجام نشده و شب بعد بیمار فوت کرد. بعلت شهرتی که دنیس بدست آورده بود مورد حسادت همکارانش قرار گرفت و همسر آنتوان در اثر تحریک عده ای از پزشکان شکایتی علیه دنیس به دادگاه تقدیمنمود ودر ضن مخالفین ضمن انتشار اعلامیه هایی عمل دنیس را محکوم کردند. همسر بیمار حاضر شد تا در قبال دریافت مبالغی پول شکایت خود را پس بگیرد ولی دنیس در جواب وی با توجه به اینکه در آن زمان انتقال خون برای بیماران روانی مصرف می شد گفت که :" او و پزشکان محرکش بیش از بیمار فوت شده نیاز به انتقال خون دارند." در 27 آوریل 1668 چون ثابت شد که مرگ بیمار در اثر آرسینکی بوده که همسرش در غذای او ریخته است دادگاه دنیس را تبرئه نمود. معهذا بحثهای مفصلی بین موافقین و مخالفین انتقال خون در گرفت.
    لامی(Lami) در سال 1668 طی مقاله ای این سؤال را مطرح نمود که آیا انتقال خون گاو باعث نقل خواص گاو از جمله شاخ درآوردن می شود یا نه و گاردوا(Gardeva) در جوابش نوشت که همانطور که خواص گاو با خوردن شیر و گوشت منتقل نمی شود با خون هم نخواهد شد. بحث موافقین و مخالفین بین فلاسه و اعران و محققان ادامه داشت و یکی از نماینه های آکادمی علوم گفت که مگر می شود خون را مانند پیراهن تعویض کرد؟؟؟
    بالاخره در اثر پیدا شدن عوارض عفونی و ایمونولوژیک که در آن زمان ناشناخته بود پارلمان فرانسه در سال 1675 و به دنبال آن انجمن پادشاهی پزشکی لندن و سال بعد هم پاپ عمل خون را ممنوع و حرام نمود. در قرن 17 بجز از لور(Lower) کسی که از مفید بودن انتقال خون در موارد خونریزی شدید صحبت ننموده و اکثرا" آن را برای ناهنجاریهای روحی بازگشت جوانی و حتی دفع اختلاف زن وشوهر مفید می دانستند.
  مرحله رکود:
در قرن 17 و 18 دیگر صحبت جدی از انتقال خون به میان نیامده است. فقط کانتول(Cantwell) طی گزارشی که به دانشکده پزشکی پاریس در سال 1749 داد از مفید بودن انتقال خون در موارد فوری صحبت نموده است.
   دیونیس(Dionis) جراح در کتابی که اوایل قرن 18 چاپ نمود افرادی را که انتقال خون می نمایند نیمه دانشمند خواند و در اواسط همان قرن جراح دیگری بنام هیستر نوشت که بیماران در اثر انتقال خون عوارض روحی پیدا کرده و ناگهان می میرند. با وجود این جسته و گریخته در کشورهای مختلف جهان انتقال خون های گاهی مؤثر و اغلب ناموفق انجام می شده است.
  تجدید حیات
    در اواخر قرن 18 دوران جادویی و ماجراجویی انتقال خون سپری شد و با کارهای جیمز بلاندل(James Blundel) وارد مرحله نوینی گردید. اختلاف اساسی که با گذشته داشت این بود که بجای پیوند شریان به ورید عمل انتقال خون در دو مرحله انجام می شد اول گرفتن خون در یک ظرف و سپس تزریق آن با دستگاههای مختلف و کم و بیش پیچیده. بلاندل که در سال 1790 تولد یافت تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه ادینبورگ گذرایند، وی یکی از استادان و پزشکان متخصص برجسته بیماری های زنان عصر خود بود و در مدرسه مامایی بیمارستانی در لندن تدریس می کرد.
    بلاندل با دستگاهی شامل لوله حالب گاومیش به طول 15 سانتی متر که در دوانتهای آن پر توخالی قرار داشت خون یک سگ را به سگ دیگر منتقل کرد. او مخالف انتقال خون بین در حیوان از دو نوع مختلف بود و عقیده داشت که انتقال خون بین دو حیوان از دو نوع همیشه ناموفق است و این نخستین پیشرفت انتقال خون در این قرن می باشد. وی با بهره گیری از تجربیاتش روی حیوانات به این نتیجه رسید که درمان کمی حجم خون که منجر به مرگ می شود فقط با انتقال خون میسر است. وی ابتدا انتقال خون مستقیم بکار برد ولی بعدها نشان داد که میتوان خون را چند ثانیه در ظرفی نگاه داشته و سپس با سرنگ تزریق نمود.
     در 23 دسامبر 1818م به مرد 35 ساله ای مبتلا به سرطان معده که مشرف به موت بود در مدت 6-5 دقیقه 325 گرم خون از چند نفر گرفته و تزریق نمود.بیمار بدنبال یک بهبودی موقتی بعد از 56 ساعت در گذشت. بلاندل در چند مورد خونریزی زایمان شخصا" انتقال خون انجام داد، وی انجام انتقال خون را در موارد خیلی لازم توصیه کرده و همکاران خود را به این عمل تشویق می نومد.
   در این قرن وسایل عجیب و غریب برای انتقال خون ابداع شد و با وجود استفاده از خون انسان باز عوارضی از قبیل آمبولب هوا، انعقادداخل عروقی، لرز و تب، نبض تند، اضطراب و تنگی نفس، درد کمر، خون در ادرار و گاهی کولاپس دیده می شد. این عوارض بطور واضح مربوط به عفونت انعقاد خون و مسایل ایمونولوژیکی است که در آن زمان ناشناخته بود.
 برای دوری از انعقاد عده ای گرفتن فیبرین را از خون پیشنهاد کردند و رد 1821م توماس اسمیت(Smite) فیبرین ابداع نمود ولی عملا" به علت وجود عوارضی (شاید به علت وجود تورمبین) این روش متروگک شد. از انتقال خون علاوه بر درمان خونریزی شدید و درمان سوختگی، سیفیلیس و هاری هم استفاده می کردند. در سال 1857م هیگینسون یک سرنگ لاستیکی با والو برای انتقال خون درست نمود که به ادعای خودش رد 5 مورد از 7 مورد انتقال خون موفق بوده است. لاندوآ(lundoa) در سال 1875 نشان داد که اگر خون دو حیوان از دو نوع را در لوله مخلوط کنند آگلوتیناسیون(بهم چسبیدگی) مشاهده می شود. این اولین آزمایش علت ناسازگاری خون می باشد.
 دوران نوین:
  این دوران با کار برجسته لاندشتاینر و همکارانش در اوایل قرم بیستم آغاز گردید. لاندشاینر در 1898 م در وین متولد یافت و در 1943 م در نیویورک وفات یافت. او محققی ارزشمند و یکی از پایهگزاران دانش کنونی ایمونولوژی می باشد. در سال 28-1927 گروههای P ،N وM را کشف نمود و در 1930 م بعلات کشف گروههای اصلی خون جایزه نوبل را دریافت نمود و در 1940 م هم موفق به کشف گروه Rh گردید.
موسMoss) ) قبل از انتقال خون  ابتدا در حدود 20-10 ملی لیتر از خون به بیمار تزریق نموده و اگر بعد از 15-10 دقیقه واکنشی در بیمار دیده نمی شد بقیه خون را تزریق می نمود.
 کشف ضد انعقاد:
   پیشرفت عمده در این زمینه در سال 1914 حاصل شد که 3 دانشمند بدون ارتباط با یکدیگر تقریبا" همزمان از سیترات دوسود برای جلوگیری از انعقاد خون به منظور انتقال خون استفاده کردند. در 27 مارس 1914 در بلژیک هوستین (Hustin) اولین انتقال خون با سیترات و گلوگز را انجام داد. در 14 نوامبر همان سال آگوت(Agote) در آرژانتین خون سیتراته بکار بردو بلاخره لویسون(Lewison) در اوایل سال 1915 نتیجه تجربیات خود را منتشر نمود وی با تجربه روی حیوان معین نمود که بکار  بردن سیترات دوسود با غلظت 2 در هزار به شرطی که مقدار کل تزریقی از 5 گرم تجاوز ننماید سمی نیست. در همین زمان ویل(Weil) نشان داد که خون سیتراته را می توان چند روزی در یخچال نگهداری نمود. در 1943 لوتیت و مولیسون (Loutit & Mollison) فرمول اسید سیتریک، سیترات دوسود و دکتروز را پیشنهاد کردند که نسبت حجم مایع ضد انعقاد به خون ابتدا یک به چهار و سپس یک به شش گردید.
   ژودین(Judin) در 1939 م در مسکو پیشنهاد استفاده از خون کسانی که در اثر جراحی و حادثه فوت نمودهاند را مطرح نمود. مزیت آن این بود که با یک سوزن در حدود 4-2 لیتر خون بدست می آید که نیازی به مایع ضدانعقاد ندارد زیرا رد اثر پدیده فیبرینولیز که از 30 تا 90 دقیقه پس از مرگ پیش می آید خون قابلیت انعقاد خود را از دست می دهد. در مدت دو سال در حدود 2500 مورد انتقال خون از این طریق انجام گردید، ولی به علل روانشناسی و اشکالات دیگر متروک شد.
   در سال 1937 اولین بانک خون آمریکا در شیکاگو توسط فانتوس(Fantus) تشکیل گردید. در سال 1939 انگلستان و 1941 صلیب سرخ آمریکا نیز بانک خون تشکیل دادند و پس از آن به سرعت در کشورهای مختلف جهان توسعه یافت.
   در اوایل شروع مصرف انتقال خون به مقادیر زیاد با مسئله کمبود داوطلبین اهدا خون مواجه بودند و برای این امر پاداش نقدی به اهداکنندگان پرداخت می گردید که متأسفانه منجر به ضایعات در امر انتقال خون و همچنین پایین آوردن ارزش امر اهدا گردید و هنوز هم در بعضی از کشورها این عمل جریان دارد و از بعد از جنگ جهانی دوم اقدامات یبه عمل آمده تا به خرید و فروش خون که تا حدی با خرید و فروش برده مطابقت دارد پایان داده شود. در سالهای اخیر با استفاده از دستگاهای خودکار و بهره گیری از کامپیوتر پیشرفتهای سریع و چشم گیری در امر استفاده از خون و فرآورده های آن بوقوع پیوسته است و می توان گفت با ترقیات دیگر که در ساختن پروتئینها از راه مهندسی ژنیتیک و حتی ساختن سلولهای زنده ب هعمل می آید امر انتقال خون با انقلاب عظیمی مواجه خواهد بود.
 انتقال خون در ایران :
   در زمان ساسانیان خون را درانتشار بیماریها مؤثر می دانستند و از اوایل عصر اسلام به حجامت یا خونگیری برای سلامتی بدن توصیه های زایادی شده است. برای رفع درد و درمان بعضی از بیماریها خون گرفتن از رگهای بخصوصی بوسیله رگ معمول بوده است.
  خانم و آقای بوئه از فرانسه که د رسال 1327 بعنوان متخصص بیهوشی به ایران آمده بودند در بیمارستان سینا انتقال خون نموده اند. در سال 1331 به طور همزمان و یا با چند ماه فاصله مرکز خون ارتش توسط مرحوم دکتر محمد علی شمس و مرکز انتقال خون شیر خورشید سرخ سابق توسط مرحوم آقای دکتر احمد آژیر تاسیس و شروع به کار نمودند.
در زمینه تهیه فرآورده های خون مرکز خون ارتش از 1340 به بعد  به تهیه فرآورده های سلولی( گلبول قرمز متراکم، پلاکت متراکم) و پلاسمائی ( رسوب کرایو، پلاسمای منجمد تازه) نمود. سرانجام به همت دکتر فریدون علا در سال 1353 کوششهای چند ساله به ثمر رسیده و سازمان انتقال خون ایران تاسیس و شروع به کار نمود. این سازمان با رعایت کلیه استانداردهای علمی و بین المللی و با استفاده از خون داوطلبین اهدا کننده بزودی مقام شایسته خود را در مؤسسات بهداشتی و درمانی کشور احراز نمود و باعث توقف خودبخود کار بانکهای خون غیر استاندارد گردید.
این موفقیت مرهون پشتیبانی بی شائبه مردم بود. بدیهی است که هیچ سازمان انتقال خون بدون داشتن ماده اولیه (خون) معنی و مفهومی نمی تواند داشته باشد.مردم نیکوکار و ایثارگر با اهدا خون خود ثابت نمودند که اگر سازمانی مورد قبولشان باشد موفقیتش حتمی است. پشتیبانی همه جانبه مردم از این سازمان باعث گردید تا در انقلاب اسلامی ملت ایران خدمات شایانی که از آن انتظار می رفت انجام دهد.
 

کلمات کلیدی
استخدام سازمان انتقال خون در سال 94 | «ای استخدام» www.e-estekhdam.com/استخدام-سازمان-انتقال-خون/ Translate this page Mar 16, 2015 - استخدام سازمان انتقال خون (اشتغال ۲۹ نیروی جدید). انتشار در .... در صورتی که در مورد سوالات استخدامی سوالی دارید اینجا کلیک کنید. کارفرمایان ... منابع و نمونه سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون www.madkala.ir › سوالات استخدامی › سازمان انتقال خون Translate this page نام محصول : منابع و نمونه سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون ایران. تست های آزمون،نکات کلیدی،سوالات چهار گزینه ای همراه با پاسخ. این منابع و نمونه سوالات برای ... نمونه سوالات استخدامی“انتقال خون خراسان شمالی”با جواب | نمونه ... testdoni.ir/نمونه-سوالات-استخدامیانتقال-خون-خرا/4514 Translate this page نمونه سوالات استخدامی “انتقال خون خراسان شمالی”با پاسخ , نمونه سوالات استخدامی ... “انتقال خون خراسان شمالی”, دانلود رایگان نمونه سوال استخدامی سازمان “انتقال خون ... سوالات استخدامی انتقال خون کارشناس آزمایشگاهدانلود ... www.cprozhe.com/...استخدام/سوالات-استخدامی-انتقال... Translate this page کارشناس آزمایشگاه استخدام سوالات تخصصی استخدامی انتقال خون شغل کارشناس آزمایشگاه. ... موضوع:سوال استخدام ,منابع استخدامی سازمان انتقال خون ... استخدام سازمان انتقال خون kar24.rozblog.com/tag/استخدام+سازمان+انتقال+خون Translate this page معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان انتقال خون ضمن اشاره به کمبود پرسنل در ... سوالات استخدامی .... استخدام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سال 93 - اعلام نتایح استخدام پیمانی سازمان انتقال خون تهران و البرز - علوم پزشکی www.oloompezeshki.com/.../استخدام-پیمانی-سازمان-ان... Translate this page سازمان انتقال خون ایران برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود طبق مفاد قانون .... سوالات مرتبط با رشته شغلی مورد درخواست داوطلب در سازمان انتقال خون ایران می باشد. روز استخدام پیمانی سازمان انتقال خون ایران - استخدام نیوز www.estekhdamnews.com/.../روز%20استخدام%20پیما... Translate this page سازمان انتقال خون ایران برای تأمین نیروی انسانی مورد نیازپایگاههای تابعه خود طبق ... استخدامی» کمک بزرگی به شما در جهت آشنا شدن نمونه آزمون و سوالات آن خواهد کرد. دانلود سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون bazarkar.arisfa.com/post1163.html Translate this page Mar 18, 2013 - دانلود سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون - نمونه سوالات آزمونهای استخدامی و سوالات مصاحبه های استخدامی - نمونه سوالات آزمونهای استخدامی و سوالات ... استخدام سازمان انتقال خون سمنان www.estekhdami.org/.../استخدام-سازمان-انتقال-خون-س... Translate this page مطالبی که برچسب 'استخدام سازمان انتقال خون سمنان' دارند ... سیستم آزمون مجازی شامل هزاران سوال عمومی استخدامی با قابلیت تولید کارنامه هوشمند آنلاین، توانایی ... خرید سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون ایران tntshop.ir/...استخدامی/سوالات-آزمون-استخدامی-سازمان-ان... Translate this page نمونه سوالات آزمون استخدامی سازمان انتقال خون ایران با پاسخ به همراه جزوه منابع