دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکیدانلود رایگان سوالات عمومی استخدامی دانشگاه علوم پزشکی :
خرید سوالات طبقه بندی شده استخدامی ویژه دانشگاه علوم پزشکی
درباره مشاغل دانشگاه علوم پزشکی و آشنایی با این رشته :

معرفی رشته پزشکی
مجموعه: معرفی رشته های تحصیلی


 
 
پزشکی

 
 
دیباچه:
در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی است که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان جامع علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.
 
درس‌های این رشته در طول تحصیل
دروس علوم پایه
بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی(نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل 31 واحد درسی است که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم 12 باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از 12 آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) 5 سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره 12 از 20 است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک کسب نمره 10 از 20 می‌باشد.
 

دروس فیزیوپاتولوژی
آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها .دوره ‌کارآموزی بالینی دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستند تا آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده و با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند. این دوره شامل 97 واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتاً مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود که عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان. در سایر بخش‌ها که بخش‌های فرعی محسوب می‌شوند نیز بیماری‌های شایع در آنها آموزش داده می‌شود. با توجه به این مطلب، چهار رشته اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.
 
در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند تا در دوره‌ بعدی - کارورزی- که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتّخاذ نمایند. در دوره کارآموزی نمره قبولی در دروس عملی و نظری 12 است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای 14 باشد و چنانچه کمتر از 14 باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از 14 تکرار شود تا معدل کل به 14 برسد. در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره کارورزی وارد می‌شوند. چنانچه دانشجویی در امتحان مربوط قبول نگردد، حداکثر 4 مرتبه می‌تواند در این امتحان شرکت نماید.
 

دروس کارآموزی بالینی
بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.
 
دوره کارورزی بالینی این دوره آخرین مرحله آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره 64 واحد درسی است و 18 ماه به طول می‌انجامد. در دوره کارورزی،‌دانشجویان مسؤولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌های خود را در دوره‌های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان‌نامه را که 6 واحد درسی است، آغاز کنند.
 
 
دروس کارورزی بالینی
کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی .
 
 
توانایی‌های لازم
تصور بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه به خصوص داوطلبان علاقه‌مند به رشته پزشکی این است که دانشگاه مثل یک قیف برعکس است که ورود به آن مشکل و خروج از آن بسیار ساده است. در حالی که به گفته‌ دانشجویان این رشته، یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو بسیار کوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها برای عنوان "دکتری" وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد. زیرا دوره پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر، طولانی‌تر است و در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتاً پیچیده و دشواری را مطالعه کند.
 
 
موقعیت شغلی در ایران
امروزه از گوشه و کنار می‌شنویم که برای فارغ‌التحصیلان پزشکی بازار کار مناسبی وجود ندارد. در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. از سوی دیگر فارغ‌التحصیل پزشکی حتماً نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد، بلکه در زمینه پزشکی شغل‌های مختلفی هست که می‌توان انجام داد. برای مثال زمینه‌های تحقیقی بسیاری در این رشته وجود دارد. امّا متأسفانه تعداد فارغ‌التحصیلانی که مایلند در این زمینه کار کنند، بسیار انگشت‌شمار است.

آشنایی باشغل پزشکی
نویسنده: میترااسماعیلی - ۱۳٩٠/٢/۳
خلاصه ی شغل،  یکی از ابزار ووسایل ارائه اطلاعات شغلی است که بدان وسیله آگاهی های شغلی را به صورت گذرا ومختصردردسترس متقاضیان قرار می دهد . اطلاعات شغلی باید دراختیارهمگان وتمامی دانش آموزان قرار گیرد تا آنان بتوانند ضمن آشنایی نسبی با خصوصیات مشاغل در آینده مشاغل مناسبی را برگزینند . در اینجا اطلاعاتی درباره ی تعریف وشناسائی شغل- نمونه وظایف و مسئولیت های شغلی- خصوصیات جسمی وتوانایی های لازم برای احراز شغل - مدارک تحصیلی ودوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل- مدت دوره ی آموزش ومحل آن وهزینه های احتمالی- شرایط محیط کارومحل احتمالی استخدام و وسایل کار- حقوق و مزایاوشرایط ارتقای شغل - روابط انسانی حاکم برمحیط کار- آینده نگری در مورد شغل پزشکی آورده شده است و نیز اطلاعاتی به عنوان نمونه با تبعیت از الگو ی فوق درباره ی شغل پزشکی ارائه می گردد . چنانچه شما به جمع آوری اطلاعات دقیق تردرباره ی شغلی علاقمند شوید می توانید به منابع ومحل های درج شده در خلاصه ی شغل مراجعه فرمایید  لازم به تذکر است بر اساس شرایط و دگرگونی ها ی اجتماعی برخی اطلاعات در مورد مشا غل تغییر می کنند .


 

واما مطلب قابل بیان در خصوص رشته پزشکی، طول دوره این رشته است. پشتکار درونی و حقیقی عامل موفقیت و حفظ نشاط در سپری کردن این رشته باارزش هست، تأمل و دقت در انتخاب این رشته جایگاه  ویژه ای دارد که با انتخاب آگاهانه می توان به وظایف سنگین این انتخاب به خوبی عمل کرد و در پایان سرافراز و پیروز به درجه دکتری رسید.

1- عنوان شغـل:

دکترای پزشکی

2- تعریف شغـل:

 مجموعه ی مهارتها و توانایی های درمانی برای مداوای بیماران

3- رسته (گروه) شغـلـی:

پزشکی

4- شرح وظایف ومسئولیت های اصلی شغل :

ویزیت بیمار و تشخیص بیماری بیمار و درمان وی   

5- اهمییت و ضرورت شغل:

اهمیت پزشکی به حدی است که در صورت عدم وجود وی بیماری ها مردم را از پای در می آورد و آمار مرگ و میر بالا میرود پس مردم به شدت به پزشک نیاز دارند

6- مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل:

دکترای پیوسته ی پزشکی

7- مهارت ها،تجارب و دوره های آموزشی ویژه برا احراز شغل:

تحصیلات عالیه 7 یا 8 ساله در دانشگاه های علوم پزشکی.پس از گذراندن این دوره مهارت خاص دیگری لازم نیست مگر فرد بخواهد در رشته ای تخصص یا فوق تخصص بگیرد

8- شرایط محیط کار:

فضای سرپوشیده (بیمارستان)

9- وسایل و ابزار لازم برای انجام شغل:

کلیه ی وسایل پزشکی و بیمارستانی مانند:گوشی پزشکی

10- خصوصیات جسمانی و تواناییهای بدنی لازم برای انجام شغل:

در این شغل خصوصیات جسمی خاصی لازم نیست ولی پزشک باید از سلامت جسمانی و استقامت در برابر خستگی و هماهنگی بین فکر و عمل برخوردار باشد

 

11- معلولیتهای بی اثر در انجام شغل:

معلولیت های سطحی که به ارائه ی خدمات و امور محوله خدشه ای وارد نکند بی اثر است. 

12- خصوصیات روانی و توانایی های ذهنی لازم برای انجام شغل:

با توجه به اقدامات لازم برای درمان بیمار،باید از سرعت و دقت بسزایی برخوردار باشد.

پذیرفتن مسئولیت های سنگین در شرایط مختلف و روحیه ای قوی و شجاع و داشتن اعتماد به نفس.

13- رغبت های مورد نیاز برای انجام شغل:

علاقه به پزشکی در حقیقت علاقه به خدمت به مردم و درمان آن ها است.

14- محل های اشتغال و استخدام:

در تمامی بیمارستان های دولتی و خصوصی،درمانگاه ها و مراکز بهداشت درمانی،مطب شخصی و...

15- جنبه های مالی و حقوقی:

بستگی به کار در مراکز درمانی عمومی(بیمارستان)یا کار در مراکز خصوصی(مطب)دارد.

هر پزشک میتواند با اضافه کاری و کسب درجات بالاتر حقوق خود را افزایش دهد.

16- شرایط ارتقاء:

بعد از اخذ مدرک دکترا می تواند تحصیلات را ادامه دهد و به درجات بالاتر علوم پزشکی برسد.

17- نحوه استخدام و ورود به شغل:

برای استخدام در بیمارستان های دولتی آزمون ورودی،مصاحبه و گزینش لازم است.

18- ارتباط های شغلی:

ارتباط با بیماران،اتاق عمل،آزمایشگاه ها و...

19- مطلوبیت ها و محدودیت های شغل پزشکی:

بستگی به شدت تحمل پزشک در برابر فشارهای کاری دارد(فشردگی شیفت ها،کم خوابی و....)ولی در عوض شرایط مالی خوبی خواهد داشت.

 

20- آینده شغل:

از نظر اقتصادی: با توجه به شرایط سخت کاری نیاز به توجه خاص مسئولین دارد.

از نظر اجتماعی:با توجه به نیاز شدید به این رشته ی خاص و حیاتی پزشک از موقعیت اجتماعی خاصی برخوردار است.

21- مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل:

ویزیت بیماران،دادن اطلاعات و تذکرات لازم به پرستاران و…

22- محل و راه های کسب اطلاعات بیشتر درباره ی شغل:

تحقیق درباره ی این شغل، پرسش از پزشکان شاغل در این رشته،ارتباط با مراکز دانشگاهی و مطالعه ی نشریات مفید و... .

23- توصیه و پیشنهاد لازم برای داوطلبان ورود به این شغل:

 داوطلبان ورود به این شغل باید با آگاهی و بینش کافی و با مشاهده ی محیط کار و سنجیدن توانایی های خود این شغل حیاتی و مقدس را انتخاب کنند.   


کلمات کلیدی


نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت | «ای استخدام» | آگهی های ... www.e-estekhdam.com/دانلود-سوالات-استخدامی-وزارت-بهداشت/ این نمونه سوالات استخدامی در مرداد ماه سال ۹۳ تنظیم و بروز رسانی شده است. behdasht ... دانلود سوالات استخدامی وزارت بهداشت و دانشکده های علوم پزشکی. این سوالات نمونه ... شما از این صفحه چندین بار بازدید کرده‌اید. آخرین بازدید: 1/14/15 دانلود سوالات استخدامی دانشگاه علوم پزشکی | دانلود نمونه ... file.estekhdami.org/دانلود-سوال-استخدامی-علوم-پزشکی-ایران/ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران برای تأمین نیروی مشاغل پرستاری مورد نیاز خود در بیمارستانهای تحت پوشش طبق مفاد دستورالعمل نحوه برگزاری ... شما از این صفحه 2 بار بازدید کردید. آخرین بازدید: 1/14/15 دانلود رایگان سوالات استخدامی وزارت بهداشت - نمونه سوالات ... bartarinketab.ir/post/432 استخدام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز ... چند فایل پی دی اف حاوی سوالات آزمون های استخدامی پرستاری و علوم پزشکی در چند سال اخیر. فایل اول. استخدام دانشگاه های علوم پزشکی سال 94 | ایران استخدام iranestekhdam.ir/استخدام-دانشگاه-علوم-پزشکی/ ۱۶ ساعت پیش - دعوت به همکاری دانشگاه های علوم پزشکی. استخدام دانشگاه علوم پرشکی ایران · جهت دانلود نمونه سوالات آزمون استخدامی‌ دانشگاه علوم پزشکی اینجا ... استخدام دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات درمانی سال 93 | استخدام www.estekhtam.com/استخدام-دانشگاه-های-علوم-پزشکی-سال-91/ ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - سوالات آزمون استخدامی وزارت بهداشت سوالات استخدامی تأمین اجتماعی سوالات ... خبر ۵ مرداد ۹۳ استختام :استخدام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ... دانلود نمونه سوالات استخدامی دانشگاه علوم پزشکی کردستان netdl.ir/نمونه-سوالات-استخدامی-دانشگاه-علوم-پز/ این مجموعه از نمونه سوالات استخدامی جهت آمادگی داوطلبین برای شرکت در آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان کردستان در سایت برای دانلود قرار ... نمونه سوالات عمومی آزمون استخدامی وزارت بهداشت و علوم ... kandoocn.com › بانک سوال مجموعه ای از نمونه سوالات آزمون استخدامی وزارت بهداشت و سازمان علوم پزشکی گردآوری ... این مجموعه ترکیبی از نمونه سوالات آزمون های استخدامی وزارت بهداشت در سال های گذشته ... استخدام دانشگاه افسری ارتش · استخدام دستگاه های اجرایی کل کشور+سوالات ... استخدام دانشگاه های علوم پزشکی 93 www.oloompezeshki.com/.../استخدام-دانشگاه-علوم-پزشکی-93.html استخدام دانشگاه های علوم پزشکی 93 وزارت بهداشت. ... تخمین رتبه آزمون ارشد وزارت بهداشت 94 · دوره های آنلاین سوالات احتمالی آزمون ارشد وزارت بهداشت 94 · آپدیت ... خرید پستی نمونه سوالات آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی buystore.ir/خرید-پستی-نمونه-سوالات-آزمون-استخدامی-دانشگاه-علوم-پز... منابع استخدامی و نمونه سوالات آزمون استخدامی دانشگاه های علوم پزشکی با پاسخ این مجموعه شامل جزوات منابع استخدام و منتخبی از سوالات استخدامی سال های قبل دانشگاه ... دانلود رایگان سوالات استخدامی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه testdownload.jgsyhg.net/page-546519.html دانلود رایگان سوالات استخدامی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه. دانلود. توضیحات : بیشتر سوالاتی که در مصاحبه ها پرسیده می شوند، به اطلاعات عمومی و روز مربوط می شوند و ...